Bugun...
26-02-2018
CENGİZ BAYSU

CENGİZ BAYSU

Süper güçlerin fırsat kollamaları

Her iki süper güç, Orta Doğu topraklarına babalarının tapulu arazisi gibi yerleştiler. Piyon olarak gördükleri terör örgütlerini istedikleri gibi programlayıp kurarak araziye salıyorlar. Bu örgütlere kendi ülkelerinde üs, merkez, bina, iş ve eğitim alanı temin ediyorlar.
Menbiç’teki Amerikalı general, Türkiye’ye karşı resmen tavır koyuyor ve inat için terörist gruplarla poz veriyor. ABD Dışişleri Bakanı Türkiye’ye geliyor. Gelmeden önce çikolata uzatarak Türkiye’nin göstereceği tepkiyi yumuşatmaya çalışıyor.
Emperyalist anlayış
Beraberinde getireceği işadamlarıyla Irak’ın yeniden imarını görüşme olanağı da ortaya koyacağı söyleniyor. Emperyalist sistem gayet iyi çalışıyor. Bu topraklarda yaşayan insanların önce evini barkını yıkacaksın sonra yeniden inşa edeceksin. Hem yeni ürettiğin silahları test edeceksin hem de sonra bunları satacaksın. Harp sahasından çekilirken harcamalarını bir dayatma halinde barışnamede dikte ettirecek, mağlup veya mağdur devleti tazminata mahkûm ettireceksin.   Yazık, bu topraklarda yaşayan insanlara!
Suriye rejim güçleri PYD mevzilerini tahrip edince ABD, içlerinde Rus tankının da bulunduğu bir birliği imha etmişti. Bu birliğin kimlerden oluştuğu ve mevcudu Rusya tarafından saklı tutulmaya çalışılsa da ABD, bunu bir video ile basına servis etmişti. Bu tür davranışlar belli sahalarda görülebiliyor. 
İngiltere AB’den çıksa da 
19’uncu yüzyıl sonları ve 20’nci yüzyılda Orta Doğu’nun yegâne karıştırıcısı İngiltere, şimdi istirahate çekilmiş vaziyette ve bu kutsal (!) karıştırma görevini ABD’ye devretmiş durumdadır. Türkiye’ye tebessümler göndererek onun yanında yer aldığı imajını yansıtıyor ve olanı biteni uzaktan izliyor. 
İngiltere’nin hiçbir zaman göz ardı etmek istemediği konu ise, Rus yayılmacılığının devam etmekte olduğudur. Zaman zaman Rus Hava Kuvvetlerinin casus uçakları AB sahasına girmektedir. İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri uçakları da bunları püskürtür. Dünya Afrin operasyonuna kilitlenmiş durumdayken İngiltere Genelkurmay Başkanından Rusya’ya bir uyarı yöneltildi. 
Kraliyet Silahlı Kuvvetler Enstitüsünde (RUSI) konuşan Genelkurmay Başkanı Stuart Peach, Rusya donanmasının modernizasyon çalışmaları adı altında son yıllarda yürüttüğü faaliyetlerle, kıtaları birbirine bağlayan denizaltı fiber kablo ağı için tehdit teşkil etmeye başladığını iddia etmiştir. 
Peach’ın açıklamaları
“Rus donanmasının nükleer ve konvansiyonel gemi ve denizaltılar ile modernize edilmesine karşılık biz de Atlantik müttefiklerimizle denizlerdeki iletişim hatlarını koruma görevlerini öncelikler arasına aldık” diyen İngiltere Genelkurmay Başkanı, denizaltı kablo sistemlerinin herhangi bir devletin resmi mülkiyetinde olmadığına dikkat çekmiş ve bunun da sistemin korunmasında zafiyet oluşturduğunu kaydetmiştir.
Peach, "Rusya’nın donanmasının nükleer ve konvansiyonel gemiler ve denizaltılarla donanmasını modernize etmesinin yanı sıra enformasyon savaşı alanında da ilerleme kaydettiğini savunan Peach, İngiltere’nin ve müttefiklerinin Rusya’nın attığı adımları “anlaması ve yanıt verecek düzeye gelmesi” gerektiğini söylemiştir.
Müttefiklerle müşterek görev
“Deniz yatağını dolaşan kabloların saldırıya açıklığı hayat tarzımız için yeni bir tehdit teşkil ediyor” ifadesini kullanan Peach, bu kabloların kesilmesi veya zarara uğratılması halinde ekonominin ve yaşamın pek çok alanının felâket boyutlarında etkileneceği uyarısında bulunmuştur.
Rusya’nın yanı sıra İran ve Çin’i de sisteme tehdit oluşturan ülkeler arasında sayan İngiltere Genelkurmay Başkanı, potansiyel kesintilere karşı denizaltına daha fazla yedek kablo döşenmesi çağrısı yapmış ve “Biz de Atlantik müttefiklerimizle denizlerdeki iletişim hatlarını koruma görevlerini öncelikler arasına aldık" demiştir.
Policy Exchange
İngiliz düşünce kuruluşu Policy Exchange’in geçtiğimiz ayın başlarında yayımladığı raporda, dünyada mevcut 213 bağımsız kablo sisteminin yaklaşık 878 bin kilometre uzunluktaki fiber kabloyla kıtaları ve ülkeleri birbirine bağladığı belirtilmiştir. 
Küresel iletişimin yüzde 97’sinin, finansal işlemin de günlük olarak 10 trilyon dolarlık kısmının bu sistem üzerinden gerçekleştiği açıklanmıştır.
İngiltere, kendisine göre belki de NATO’nun en uzak kenarında; ama Ruslarla en sıcak ilişki içinde olan Türkiye’yi düşünmek yerine önce kendisine yönelen uzak tehlikeyi dile getiriyor. Ne kadar haklı göreceğiz bakalım. 

Bu makale 310 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ