Bugun...
19-04-2018
CENGİZ BAYSU

CENGİZ BAYSU

Suriye’de kimyasal silah var mı? (I)

Suriye, “Kimyasal Silahlar Sözleşmesi”ni 1997 yılında imazalamıştı. Dolayısıyla bu anlaşmanın gereği olarak Suriye’nin kimyasal silah bulundurması veya kullanması yasaklanmıştır.

Yıl 2013
21 Ağustos 2013 tarihinde Şam’ın Doğu Guta bölgesine zehirli gaz saldırısı düzenlenmiş ve 1400’den fazla kişi katledilmişti. Birleşmiş Milletler (BM) heyeti Suriye’de kimyasal silah kullanıldığı tespitinde bulunmuştu.
Saldırının ardından ABD yönetimi ve uluslararası kamuoyu büyük ölçüde Esed rejimini sorumlu tutmuş, ABD Başkanı Barack Obama ‘kırmızı çizgilerin’ ihlâl edildiği gerekçesiyle Suriye rejimine yönelik askeri müdahalede bulunacağını açıklamıştı.
ABD’nin askeri müdahale tehdidine karşı Washington ile Moskova arasında bir anlaşma imzalanmıştı. Esed rejimi, bu anlaşmayla elindeki kimyasal silah stoklarını teslim etmeyi kabul etmişti.
Lahey merkezli ve Nobel Barış Ödülü sahibi Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü (KSYÖ), Suriye’nin varılan anlaşmadan sonra bildirdiği ve daha sonra aşamalı olarak teslim ettiği 1300 ton kimyasal silah stokunun teslim alınıp sonra da imha edilmesi sürecini bizzat denetlemişti.

Yıl 2014
28 Ağustos 2014’te BM Suriye Bağımsız Araştırma Komisyonu, Şam yönetimini Nisan ve Mayıs aylarında sekiz ayrı olayda kimyasal silah kullanmakla suçladığı raporunda Rejim’in büyük olasılıkla klor gazı kullandığını vurgulamıştı.
Suriye ise, sarin gazına veya kimyasal füzelere sahip olduğunu hiçbir zaman kabul etmediği gibi 1.400 kişinin ölümünden de muhalifleri sorumlu tutmuştu.
ABD ve İngiltere, Suriye’nin KSYÖ’ye sunduğu kimyasal silah stoklarına ait ilk listenin tutarlı olmadığını iddia ederken uluslararası toplum, Suriye’de IŞİD gibi örgütlerin güç kazanmasından sonra kimyasal silah tesislerinin akıbetiyle ilgili endişeler duymaya başlamıştı.

Yıl 2015
Merkezi Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nden (KSYÖ) yapılan açıklamada, Suriye’de bulunan 12 kimyasal silah üretim tesisinden birinin yanı sıra kimyasal silahların % 98’inin imha edildiği, diğer tesislerin imha işlemlerinin de sürdüğü ifade edilmişti.
KYSÖ Genel Direktörü Üzümcü, daha önce AA’ya yaptığı açıklamada Suriye’deki 12 kimyasal silah üretim tesisinin 5’inin yer altında bulunduğunu, 7’sinin ise uçak hangarları şeklinde olduğunu söylemişti.
Uçak hangarlarının yerle bir edileceğini belirten Üzümcü, imha çalışmalarının 6-7 ay alabileceğini ifade etmişti.
Sonuçta Suriye’de Mart 2011’den bu yana devam eden iç savaşta en az 190 bin kişinin hayatını kaybettiği açıklamaları basında yer alıyordu.
Suçlamalar
Suriye’ye karşı suçlamaların başını Amerikan medyası ve Amerikalı yöneticiler çekiyordu. Amerika’nın Kuzey Kore ile ilişkilerinin gergin olması Kuzey Kore’nin Suriye’ye kimyasal silah fabrikası inşasında kullanılabilecek malzeme tedarik ettiği savıyla Kuzey Kore’yi yeni suç ortağı olarak dünya kamuoyunun karşısına koyuyordu. 
Birleşmiş Milletler yaptırımlarına uyulup uyulmadığını inceleyen bir grup uzmana rapor hazırlamaları görevi verilmişti. Kitle imha silahları, deniz taşımacılığı ve gümrük kontrolleri gibi konularda uzmanlaşmış sekiz ülkeden sekiz kişi seçilmişti.
New York Times (NYT), Washington Post ve Wall Street Journal (WSJ) gibi Amerikan gazeteleri, Kuzey Kore’den Suriye’ye aside dayanıklı kiremitlerin, vana, boru ve termometrelerin gönderildiğini ve bunların kimyasal silah tesislerin inşaatında kullanıldığını yazıyordu. 
Amerikan basınında 2012-2017 yılları arasında Kuzey Kore’den Suriye’ye kayıt dışı en az 40 sevkiyat yapıldığı, gemilerin yasaklı balistik füze parçaları, askeri ve sivil amaçlarla kullanılabilecek malzemeler taşıdığı haberlerine yer veriyordu. 
Wall Street Journal, bir kimyasal silah fabrikasının inşası için Suriye’ye 50 ton malzeme gönderildiğini, Çinli bir firma tarafından da 2016 sonu ve 2017 başında Suriye’ye 5 gemi malzeme gönderildiğini belirtiliyordu.      
(Devam edecek)

Bu makale 190 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ