Bugun...
20-04-2018
CENGİZ BAYSU

CENGİZ BAYSU

Suriye’de kimyasal silah var mı? (II)

Suriye ile Kuzey Kore arasında yaklaşık 50 yıldır süren askeri iş birliğine de dikkat çekilen raporda, 1960 ve 1970’li yıllarda yaşanan Arap-İsrail savaşlarında, Kuzey Koreli pilotların Suriye Hava Kuvvetleri ile ortak uçuşlar gerçekleştirdiğine yer verilmiştir. 
Kuzey Koreli teknisyenlerin Suriyelilere balistik füze yapımı ve plutonyum üretme kabiliyetli nükleer enerji istasyonu inşa edebilmeleri için yardım ettikleri, Şam’ın Kuzey Kore’ye ödemeleri bir dizi paravan şirket yoluyla yaptığı da belirtilmiştir.

Kimyasal silahların imhası
Suriye hükümeti kimyasal silahları yasaklayan sözleşmeyi, Guta’da yüzlerce kişinin öldüğü sarin gazı saldırısının ardından 2013 yılında imzalamıştı. Bu dönemde Rusya’nın Suriye’yi kimyasal silahlardan arındırma çabaları inkâr edilemez. Hatta bu silahların veya stokların % 93’ünün imha edildiği ve birçok tesisin kapatıldığı bile söylenmişti.
Suriye tarafından deklare edilen kimyasal silahların tamamı ülke dışına çıkartılmış ve 11 üretim tesisi sözleşme kurallarına göre imha edilmişti. Son imha çalışmaları ise 2015 yılı sonlarında bitirilmişti. 

Doğu Guta’nın Duma ilçesinde kimyasal saldırı
Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), 4 Nisan tarihinde yayımladığı raporda, Esad rejiminin, Suriye’de iç savaşın başlamasından buna yana 214 kez, Han Şeyhun katliamından sonra da 11 kez kimyasal silah saldırısı düzenlediğini duyurmuştur. Gelen haberlere bakılırsa Doğu Guta bölgesinde muhaliflerin kontrolündeki Duma ilçesinde 100 bin civarında insanın abluka altında yaşadığı anlaşılıyor.
Duma’daki saldırıyla ilgili bir açıklama yapan İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström,
“Raporlara yansıyan kimyasal silah saldırıları nedeni ile dehşete düştüm. Cezasızlık bir seçenek değildir. Derhal soruşturma başlatılmalıdır. İsveç, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dahil olmak üzere bütün uluslararası kurumları harekete geçmeye çağırdı”  demiştir.

Rusya cephesinden
Rusya, kimyasal saldırı iddialarını reddetmektedir. Rus General Yuri Yevtuşenko,
“Duma militanlardan özgürleştirildikten hemen sonra Rus radyasyon, kimyasal ve biyolojik savunma uzmanlarını bölgeye göndermeye hazırız. Orada elde edecekleri bulgular bunun bir kurgu olduğunu gösterecektir. Batı her zamanki favori teması olan kimyasal silah iddialarını Duma'daki militanlar lehine kullanmaktadır” şeklinde Batı karşıtı görüşlerini ileri sürmüştür.

Kimyasal silah imha süreci
Halen Kimyasal Silahların Yasaklanması Sözleşmesi’ne 192 ülke taraftır. İsrail, Mısır, Güney Sudan ve Kuzey Kore gibi dört ülke sözleşmenin dışında kalmıştır. Sözleşmeye taraf olan devletlerden sekizi, kimyasal silahlarını ya daha önce imha etti ya da halen imha ediyor. 
Rusya ve ABD en fazla stok bulunduran ülkeler ve önemli ilerleme kaydettiler. Irak’ta daha önceki rejimden kalan bazı kimyasal silahlar olduğu bilinmektedir. Bunların imhası için teknik çalışmalar sürdürülmektedir. 
Libya’da da bu şekilde önceki yönetimden kalmış kimyasal silahlar vardır. Uluslararası toplum yeni hükümetle işbirliği yaparak bu konuya çözüm aramaktadır.

Mevcut durum
Suriye dar bir alana sıkışmıştır. İsrail’e yakın yerlerde silah sistemlerini konuşlandıramamakta, ülkenin kuzeyi yabancı güçlerin kontrolü altında olduğundan kara birliği bulunduramamaktadır.
Amerikan uçak gemisinin korumasında Amerikan filosu, İngiliz denizaltıları ve Fransız destroyerleri Doğu Akdeniz’de yığınaklanmasını tamamlamaktadır. Saldırı için somut değerlerin ortaya çıkmasının beklendiği açıklanmıştır. Bence buna gerek yok. Irak’ta olduğu gibi önce vurun (!), gerekçelerini ve suç unsurlarını sonra yaratırsınız zaten… 
Medya şimdiden Rus ve Amerikan güçlerini çarpıştırmaya başladı bile… S-400/Tomahawk üstünlüklerini, elektronik karıştırma ve aldatma taktiklerini, Rus ve Amerikan uçaklarının it dalaşlarını çok okuruz çok dinleriz bundan sonra…

Bu makale 171 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ