Bugun...
11-09-2017
GÜLŞAH YILDIZ

GÜLŞAH YILDIZ

1 Kadın 1 Erkek

Bir iş gerçekten hakkını vererek yapılıyorsa muhakkak layık olduğu yere gelir. 1 kadın 1 erkek, 1 erkek 1 kadın, 1 erkek 1 kadın 2 çocuk, çeşitli isimlerle bu dizi yıllardır ekranlarımızdaydı. Hikaye kendini tamamladı ve bitirildi. Benim izlediğim bir film, bir dizi veya bir kitabı tekrar gündemime almak için hayran kalmam gerekir. Bu şekilde bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az hayranlık duyduğum şey var ama bu diziyi defalarca izlemekten kendimi alamıyorum. Uyarlama bir sitcom (situation comedy:durum komedisi) yerel nitelikler kazandırılarak ancak bu kadar ‘’bizden’’ olabilir. Tespitleri çok başarılı ve diğer dizilerdeki gibi gerçeküstü ilişkiler yok. Biraz açmak gerekirse birbirine romantik hisler duyan 1 kadın ve 1 erkeğin doğal halinde yaşayabileceği tüm ihtimaller düşünülerek çekilmiş. Abartılan, karikatürleştirilen kişi ve olaylar elbette ki olmuştur ancak dizinin genel inandırıcılığını asla etkilemiş değil. Bu diziyi biricik kılan şeylerden biri daha önce Türkiye’de hiç denenmemiş bir stili uygulamaları. Ana karakterler Zeynep ve Ozan’dan başka kimsenin yüzü görünmüyor. Bir daha böyle bir çekim de olmadı zaten. Bazı bölümlerden istisnai olarak yan rol oyuncuları da görülmedi değil tabi. 
Bir çift ne yapabilir? Türbe ziyaretine gidebilir. Acıktığında seyyarda bulduğu balık ekmeği zabıtaya yakalatıp yemeğinden olabilir. Erkeğin maç izleme sevdasından kavga edebilir. Yemeği beğenilmeyen kadın delirebilir. Şiir kitabı imzalatırken askıntı şair yüzünden kıskançlık krizleri çıkabilir. Dışardan sıkışmış bir şekilde eve gelip tuvalete önce ben gireceğim mücadelesi yaşayabilir. Daha ne durumlar, olaylar…Her gün, herkesin yaşadığı sıradan olayların komik tarafını bize yansıtmakta çok başarılı. Ama bu dizinin amacı katıla katıla güldürmekten daha ötede. Bazen hiç güldürmese bile bir aydınlanma yaşatıyor. Vayy be demek böyle demenize sebep olabiliyor. Bazen size ne yapacağınızı, ne yapmayacağınızı bulduruyor. 
Bir dijital medya platformunun özel format kanalında yayınlanan bu dizi başarısına ivmeyle üst çıtalara taşıyarak kitlelere ulaştı. Ulusal kanallarda yayın süresini uzatarak yer aldı. Eminim mükemmel bir ekip vardır ama başrol oyuncuları Demet Evgar ve Emre Karayel’in başarısına söylenecek söz bulamıyorum. İlk bölümlerden kısa bir süre sonra aralarında öyle bir iletişim oluşmuş ki gerçek bir çift olduklarını düşünmemek elde değil. Bu magazinel bir yaklaşım değil. Acaba hiç iş o yöne gitti mi demeye çalışmıyorum. İnandırıcılık düzeylerinden sebep gerçek hayata da böyle olsa ne güzel olurmuş diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Çok sadık bir izleyici kitlesi var. Dizinin sürekli yeniden başlamasını talep ediyorlar. Bense döngüsünü tamamladığını düşünüyorum. Çok isterdim aslında ama zorlama bir iş çıkıp başarılarını gölgelesin istemem. Sevgililik, nişanlılık, evlilik, anne-babalık derken ana başlıklar altından yeterince içerik ürettiklerini düşünüyorum. Zaman zaman yaşlılık hallerine de götürdüler izleyicileri. Hemen hemen bir insan ömründe olabilecek her şeyi konsantre bir şekilde izledik. Bu mükemmel partneri bundan sonra başka işlerde beraber görsek Ozan ve Zeynep zanneder miyiz acaba? Belki bu seçeneğin üzerine gidilebilir. O zamana kadar eski bölümleriyle oyalanmaktan başka çare yok.

Bu makale 471 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ