Bugun...
10-09-2017
GÜLŞAH YILDIZ

GÜLŞAH YILDIZ

25’inden sonra Ortodonti

Okul yıllarımızda gözümüzü karartıp takmadığımız diş telleri yetişkinlikte yakamızı bırakacak değil. Elbette bu dişler kendiliğinden düzelmiyor. Misal yazarın ta kendisi. Dar çene yapımda yirmilik dişler kendine yer bulmaya çalışalı diş dizilimim hepten bir kaosa döndü. Hasbelkader yolum aile ortodontistimizin kliniğine düşünce diş hekimim beni tuttu bırakmadı. Bunu şuan halletmezsek daha büyük sorunlarla karşılaşman an meselesi diyerek beni cebren ve hileyle kandırarak ikna etti. O koltuktan kalktığımdan itibaren pişmanlığın doruğunu yaşadım. Kendime bunu nasıl yaptım? Sağlık için bir gereklilik olduğunu biliyorum tabi ki ancak kendimi de tanıyorum. Konforum bozulunca içimden sanki bir canavar çıkıyor.  Yıllardır bundan kaçmamanın sebebinin okul yıllarında ‘’teneke ağız’’ demelerinden korktuğumdan olmadığını fark ettim. O gerginlik hissi, sızlayan diş etleri, yemek yemenin kabusa dönmesi, tellerin ağzınızı paramparça etmesi ve tam alışıyorum derken her ay telleri gerdirip ağrı sürecinin başına dönmek.. 
Diş hekimleri bana çok kızacaklar belki ama bunun herkesin kaldırabileceği bir süreç olmadığını kabul edin lütfen. Evet, bu çok işe yarayan bir yöntem. Ancak herkes aynı fıtrat da değil ki. Bu yüzden alternatif yöntemler de gelişmişse de hekimler o braketleri dişinize yapıştırıvermeyi tercih ediyor. Takıp çıkarılabilir apareyler klasik tek kadar etkili değil. Sanırım bu yüzden geleneksel yöntemi tercih ediyorlar. Hepsinin kendine göre bir zorluğu vardır muhakkak. Deneyimlemediklerim hakkında yorum yapmam doğru olmaz. 
Her şeye adapte olsanız bile tellere takılan yiyeceklere yapılabilecek hiçbir şey yok. Diş fırçanızı yanınızdan ayırmayın derim. Zira tellerde kalanlarla bir öğün daha yapabilirsiniz. Böyle sıkıntılarla dolu en az 6 ay sizi bekliyor. Bu işin en kötü tarafı da bu olsa gerek. 3-5 günlük bir sıkıntı değil. 6 ay derken ne kadar iyimser yaklaştığımı fark etmişsinizdir. Ben daha bunun 1 yıldan önce çıkanını görmedim. Elbette en iyisi mevcut dişi korumak ama şimdi enkaz halindeki ağızlara bile çareler var. Hem de bir operasyonluk iş. 1 haftalık iyileşme süreçleriyle. ‘’1 sene sonra her şey yolunda gidip tellerim çıktığında iyi ki yapmışım’’ demeyeceğimden eminim ama ‘’1 senem zehir oldu, ileride başka yöntemlerle çözerdim’’ diyeceğimden eminim. 

 

Bu makale 370 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ