Bugun...
23-01-2018
GÜLŞAH YILDIZ

GÜLŞAH YILDIZ

Ayhan Sicimoğlu’nun hastasıyız!..

Ayhan Sicimoğlu’na bayılıyorum. Keyif insanı oluşuna, yemek kültürü aşkına, bilgisini sunuş biçimine, bohem giyim anlayışına, Latin ruhuna ırkçı olmayan milliyetçiliğine ve tam bir dünya vatandaşı oluşuna... En son Yunan adalarından Patmos’u gezdiği belgeselini izledim. Bu programda şehir merkezinden çok bir kaç kilise ve müzeye ağırlık vermiş. Müzede Osmanlı fermanlarını inceledi. Fatih Sultan Mehmet Han, Sultan 2. Beyazıt, Kanuni Sultan Süleyman’ın hitapları ve daha bir çok Osmanlı evrağının muhafazasını yapıyorlar. Kanuni fermanı Doğu kadılarına hitaben diyor ki, her kim patmoslu sizleri ziyaret edecek olursa, tahıl, yiyecek, giyecek ve diğer gereksinimlerini tedarik etmelerine yardımcı olunuz. Yani bir çeşit vize veriyor. İlgilenin alakadar olun diyor. O gün ki toprakların yüz ölçümünü göz önünde bulundurursak burası minicik kurak bir ada. Ama Kanuni belli ki hükmettiği her yerle alakadar. Bir de neredeyse kıta sahanlığımızdaki adaların yakınlık derecesini bilmemekten kaynaklanan zayiatlar var. Milletimizin ne çok çeşitli liderleri olmuş. Her neyse politikaya girmeyeceğim. Dersimiz Ayhan Sicimoğlu.
Asya’da sabahın ilk ışıklarında bir meditasyona katılıyor. Sabah namazımızı kıldık diyor. Onların meditasyonu bizim namazımız demek istiyor diye düşünüyorum. Malum huzuru Asya doğa dinlerinin ibadetlerinden arayan bir güruh var. İtalya’da köy köy geziyor.
İtalyan teyzenin taze makarna yapışına dahil oluyor. Aileyle beraber masaya oturup beraber yaptıklarını yiyor. Sohbete dahil oluyor. Arada ayıp olmasın diye de seyircisine muhabbettin temasına değiniyor. Yapmasa bile olur. Onu o doğal haliyle görmek daha keyifli zaten. Sanki program çekmiyor. Eşine dostuna ziyarete gitmiş gibi bir hali var.
Kolombiya’da keman ustası ve şef arkadaşı Antonio de la Fe’yle buluşuyor. Beraber mutfağa girip pişiriyorlar sonra sohbet eşliğinde yemek yiyorlar. Yemek sonrası beraber müzik yapıyorlar. Hala bilmeyen var mıdır bilemiyorum ama Sicimoğlu’nun bir Latin müzik grubu var. Sık sık çeşitli yerlerde sahne alıyorlar. Bu konuda da çok ciddi anlamda yetenekli biri. Ayhan Sicimoğlu’nu
5 kelimeyle anlat deseler; yemek, müzik, dans, diller, seyahat.
3 kelimeyle anlat deseler; kültür, sanat, eğlence.
1 kelimeyle anlat deseler; keyif.
En tepedeki ana başlık kesinlikle keyif. Bana verdiği hissiyat şu ki hayatta sadece yapmaktan keyif aldığı işleri yapıyor. Yada her şeyden keyif almayı biliyor. Bu ülkede işini tamamen kendine has üslupla yapan bir 2.si gelmeyen insanlar gördük. Saadettin Teksoy ve Savaş Ay’ın muadili yoktur. Reha Muhtar’ında. Ayhan Sicimoğlu da öyle. Yeri doldurulamayacak bir isim. Lütfen daha fazla gez, gör, ye, müzik yap ve bize anlat. Kendi imza deyişiyle selamlıyorum. Hastasıyım.

Bu makale 490 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ