Bugun...
19-12-2014
İSMET AKKOÇ

İSMET AKKOÇ

Yine yağmurlar yine dertler

Son günlerde yurt genelinde çok sayıda maddi hasarlı trafik kazası olduğunu basından öğreniyoruz. Kaza rakamlarına girmek istemiyorum; çünkü çok ürkütücü. Yağış alan yerlerdeki alçak semtleri su bastığı, alt geçitlerin su ile dolduğu, evlerinden eşyalarını kurtarmaya çalışan insanların yine isyan ettiği bir gerçek.

Denize 10-15 m. uzaklığı olan sahil yolları bile göl olmuş. İlçe Belediye Başkanlarından hiç birini vatandaşımızın yanında görememiştik. Aslında her yağmurda aynı yerler aynı sonuçları vermişti. Belediye Başkanları, Fen İşleri Müdürleri ellerinde ilçe plan ve paftaları ile çıkıp dolaşsalar ve bu yerleri işaretleyip çalışmaları başlatsalar bir sonraki yağmurda bu sıkıntılar yaşanmazdı. Onlarca kavşak yapmakla övünüyoruz ama aynı kavşaklarda su toplanabileceğini düşünemiyoruz. Neden daha derin, meyilli, arklı, ızgaralı-kanallı sistemler yapmıyoruz?

Tekrar edecek yağmurlarda aynı sorunları yaşayacağımıza hiç şüphem yok. Halkımız öfkeyle başının çaresine bakıyor. Sadece istediği, uzaktan komuta ile verilen demeçleri dinlemek değil, yöneticilerini yanında görebilmek...

Piyanonun tuşları

Ukalâ her yerde ukalâdır. Belki iyi adamdı ama o gün bilgiçliği tuttu herhalde. Piyano dersi alan öğrenciye,  “Bütün tuşlara aynı anda bassan ne olur?” diye sorunca; çocuk yutkundu, başını piyanodan kaldırıp arkasındaki mağara adamına (!) baktı.

--- O zaman piyanoya tuş olursun labuş!..

Minibüste

Minibüs çok süratliydi. Yaşlı hanımın korktuğu belli oluyordu.

---Evlâdım biraz yavaş gitsen?

---Niye teyze?

Şoförün bakışı ve sertçe soru sorması yaşlı hanımı daha da tedirgin etmişti. Bir cinlik yaptı ve diğer yolcuları da kendi tarafına çekmeyi başardı.

---Binerken gördüm, lâstiğin yarılmıştı da patlamasın diye söylemedim.

Sultanahmet Meydanı

Çok sayıda Arap turist var. Yerler sigara paketi, sigara izmaritinden geçilmiyor. Kokereççiler, kestaneciler ve lâhmacuncular iş başında… Akşam karanlığı çökmeden bu satıcıların dumanları kaplamış meydanı.

Bir yandan da dilenci çocuklar ve kadınlar. Masum istekler ve mahzun bakışlarla aç olduklarına dair ettikleri yeminler.

Gülhane parkı

Aşırı kalabalık… Oturulan bankların etrafı ayçiçeği kabuklarıyla donanmış. Girişe yakın yerdeki havuzlarda boş plastik şişeler, meyve suyu paketleri, bira kutuları yüzüyor. Çocuklar havuz kenarına oturmuş, yüzen hayvancıkları seyrediyor (!).

Bu makale 2009 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ