Bugun...
05-03-2018
SİNAN ERDOĞDU

SİNAN ERDOĞDU

90.Oscar Ödülleri Tahminlerimiz (ll)

Yardımcı Rolde En İyi Aktör Oscar’ı Tahminim
% 25 Willem Dafoe / The Florida Project / Oynadığı Karakter: Bobby
% 25 Sam Rockwell / Üç Billboard Ebbing Çıkışı, (Missouri Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)/ Oynadığı Karakter: Dixon
% 20 Richard Jenkins / The Shape of Water / Oynadığı Karakter: Giles
% 20 Woody Harrelson/ Üç Billboard Ebbing Çıkışı, (Missouri Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)/ Oynadığı Karakter: Willoughby
% 15 Christopher Plummer / Dünyanın Bütün Parası (All the Money in the World) / Oynadığı Karakter: J. Paul Getty
Yardımcı Rolde En İyi Aktör Oscar’ı almasını istediğim isimler ise Üç Billboard Ebbing Çıkışı, (Missouri Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)’deki oyunuyla Sam Rockwell ve The Florida Project’deki baba rolüyle bu dalda aday olan Willem Dafoe .İkisinden birisi de alırsa benim için güzel bir haber olur. Zira gerek Rockwell’i, gerekse de Dafoe’yi önceden beri çok beğenirim.
************************************************
Yardımcı Rolde En İyi Aktris Oscar’ı Tahminim
% 30 Allison Janney/ Ben Tonya ('I, Tonya') / Oynadığı Karakter: LaVona Harding
% 20 Octavia Spencer/ The Shape of Water / Oynadığı Karakter: Zelda Fuller
% 20 Laurie Metcalf/ Uğur Böceği (Lady Bird)/ Oynadığı Karakter: Marion McPherson
% 15 Lesley Manville/ Phantom Thread /Oynadığı Karakter: Cyril
% 15 Mary J. Blige/ Savaştan Sonra (Mudbound)/ Oynadığı Karakter: Florence Jackson
Yardımcı Rolde En İyi Aktris Oscar’ını almasını istediğim kimse ise kızı Tonya’ya çok kötü davranan, vurdumduymaz ve kötü bir tipleme olan LaVona Harding’i çok iyi oynamış olan Allison Janney’dir. The Shape of Water’daki Zelda Fuller karakterini canlandıran Octavia Spencer’ı da çok beğendiğimi söyleyeyim.

************************************************
Az önce 6 ana daldaki tahminlerimizi açıkladık. Şimdi; daha çok teknik ve sinematografik dallar ile diğer dallara geçelim. Dunkrik ağırlıklı olarak bu dallarda ödülleri alacaktır ; Ses Kurgu ve Tasarımı dallarında ise Blade Runner 2049’la çekişebilirler. Hatta; Hans Zimmer de Dunkrik’le En İyi Özgün Müzik dalında Oscar’ı alabilir. Ki;En İyi Özgün Müzik dalında daha çok Star Wars’ın almasını isterim.
En İyi Kostüm Tasarımı dalında Victoria & Abdul’ü, En İyi Görsel Efekt ile Blade Runner 2049’u, En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı için En Karanlık Saat(The Last Hour)’i, En İyi Özgün Şarkı Dalında Coco/ Remember Me , En İyi Animasyon’da ise bir resim efsanesi olan Van Gogh’u çok daha farklı bir bakış açsıyla irdeleyen Loving Vincent ile Pixar’ın kendi tarihinin en iyi işlerinden olup, köşemizde övgüyle bahsettiğimiz bir yaşamı sorgulama filmi Coco’ya da eşit oran veriyorum .
En İyi Özgün Senaryo tahmin edilmesi en güç dal olmasına karşın Üç Billboard Ebbing Çıkışı, (Missouri Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)’yi bir tık önde görüyorum. Ancak; En İyi Uyarlama Senaryo’da James Ivory / Call Me By Your Name Senaryosuyla Oscar’ı rahat alır. En
İyi Uyarlama Senaryo’da benim Oscar’ı almasını istediğim isimler Logan’a şahane bir vedayı layık bulan; son bölümde Logan’a daha karizmatik bir son yazabilirlerdi, ancak tempolu ve çok anlamlı senaryolarıyla Scott Frank, James Mangold ve Michael Green üçlüsünün almasını çok isterim.
En İyi Belgesel Oscar’ında ise doping mevzuna Rusya üzerinden eğilse de, dopingin sporu nasıl amacından saptırdığını iyi anlatan İcarus’u favori olarak görürken, Agnes Varda gibi bir ustayla, fotoğrafın başarılı ve en popüler isimlerinden olan JR’yi çok güzel bir şeklide bir araya getiren Visages Villages (Faces, Places)’in En İyi Belgesel     Oscar’ını almasını çok isterim.
Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ında yarış ise tam bir modernizim eleştirisi içeren The Square, Macaristan Sinemasının ustalarından olan Ildiko Enyedi’nin harika bir dönüşü ve tıpkı The Shape     of Water gibi “ Büyülü Gerçekçi” unsurlara sahip Beden Ve Ruh(Body On Soul) ve Andrey Zvyagintsev'in sevgisizliği çok başarılı bir eleştirisini Sevgisiz (Loveless)’i arasında geçecek. A Fantastic Woman ve The Insult’a görece daha az şans vermekle beraber Oscarlarda sürpriz yapabilirler.
Değerli okuyucularım; En İyi Kısa Animasyon, En İyi Kısa Belgesel ve En İyi Kısa Film Oscar’larındaki çoğu işi izlemek mümkün olmadı .Dolayısıyla bu dalları atlasam da; En İyi Kısa Animasyon Dalında,Basketbol Efsanesi Kobe Bryant‘ın Dear Basketball’ını izledim ve çok beğendim. Oscar alırsa Kobe için çok sevineceğim.

Bu makale 431 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ