Bugun...
29-10-2017
SİNAN ERDOĞDU

SİNAN ERDOĞDU

Aamir Khan’dan Süperstar Öyküsü (l)

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye çok önemli ve kıymetli bir hikaye anlatıcısı, dünyaca ünlü oyuncu, yapımcı ve yönetmen Aamir Khan geldi. Kültür ve Turizm Bakanlığının davetlisi olarak gelen Khan Kristal Elma Festivalinde verdiği konferansla, Kim Milyoner Olmak İster yarışmasına katılmasıyla, Anıtkabir’de Atatürk’ün kabrine ziyaretiyle ve kendisinin de katıldığı pek çok etkinliklerle hem Türkiye’de Ekim ayı gündemine damga vurmayı başaranlardandı. Elbette; yeni filmi "Secret Superstar" filminin tanıtımını da yapan Aamir Khan Kristal Elma Festivali kapsamında düzenlenen konferansta ise yaptığı bütün filmleriyle gurur duyduğunu ifade etti.
Ben de böyle bir konferansı dinlediğim için, arkadaşlarımı da götürmeye teşvik ettiğim için övünç duyuyorum. Çünkü; insanı insan yapan değerlerin işlendiği, kötülüğün lanetlendiği sinemasal anlayışı ile Aamir Khan dünya sineması için özel bir isimdir. Khan söz konusu konferansta, insanlarla bağ kurabilme yeteneğinin hayattaki en büyük başarısı olduğuna işaret ederek, en önemli şeyin de diğer insanlara umut verebilmek olduğunu da sözlerine ekledi. Peki başka neler söyledi derseniz bir derleme yaptım;
“Dangal'da bir adam başaramadığı şeyleri oğluna yaptırmak istiyor. Sonra 'Bunları kızım da yapabilir' diyor. Aslında film ebeveynlere mesaj veriyor. 'Secret Superstar' ise daha çok gençlere yönelik. Umutları olan olağanüstü bir müzisyen kız. Filmin hikayesi de o kızın bağımsızlığını kazanma yolculuğu.
Aslında hayat ve ülkemde yaşayan insanların sorunları çok farklıymış, zamanla onu gördüm. Programını yaptıktan sonra her kesimden insanla tanıştım ve sorunlarını gördüm. Yaptığım filmlerde de bunlara değinmeye ve insanları iyiliğe itmeye odaklandım. Bütün bu güzel filmler bundan dolayı ortaya çıkıyor.
İnsanlarla iletişim kurabilme yetim ve onlarla olan bağım şimdiye kadarki en büyük başarım.
Yapmak istediğim işin beni yaratıcılık konusunda zorlaması gerektiğini düşünüyorum.
Ülkemde, pozitif katkı sağlayan birçok insandan sadece biriyim. Mesela Hindistan'da hamile kadınların, çocuklarının cinsiyetini öğrenmesi yasak. Çünkü bazıları kız çocuğu olacağını öğrendiğinde onu aldırabiliyor. Bu çok kötü bir şey. Bir insanın kalbini, hissiyatını değiştirirseniz kanunlara gerek kalmaz. Ben de sanatçı olarak insanların fikrini değiştirmeyi, onlarda bir farkındalık yaratmayı istedim. Ben kendi yaratıcılığım çerçevesinde, siyasetten daha çok şey yapacağımı ve daha fazla sosyal katkı sağlayacağımı düşünüyorum.
Ben konu seçerken 'Şu sosyal konuya değineceğim' diye önceden karar vermiyorum. Benim temel sorumluluğum insanlara eğlenceli vakit geçirtmek. Sosyal konularla ilgili ders almak isteseler üniversiteye giderlerdi.                
(Devamı yarın)

Bu makale 341 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ