Bugun...
30-10-2017
SİNAN ERDOĞDU

SİNAN ERDOĞDU

Aamir Khan’dan Süperstar Öyküsü (ll)

Öncelikle 'Bu hikaye beni heyecanlandırıyor mu? İnsanlar eğlenir mi? diye düşünüyorum. Sosyal kısmı ikinci mesele. Hem eğlenceli hem de sosyal bir konuyu ele alıyorsa çok daha güzel olur. Bir film beni heyecanlandırmıyorsa, sosyal anlamda çok iyi olsa da o filmi yapmam.”
Evet; belli ki Khan için "Secret Superstar" çok heyecanlandıran bir film olmuş. Eğer heyecanlanmış olmasa bu dikkat çekici ve başarılı filmi bize sunmazdı .Dangal’da Aamir'in kızı Geeta'nın çocukluğunu canlandıran Zaira Wasim ve Aamir Khan’ı bir araya getiren yine Meher Vij’nin anne rolünde harika bir performans sergilediği Secret Superstar hayallerin peşinden koşmanın ne kadar çetin bir süreci beraberinde getirdiğini gözler önüne seriyor.
Film bence dikkat çekici bir öyküye sahip olmakla birlikte Khan’ın da en çok da Bollywoodvari tarza yakın filmi olmuş. Neden derseniz; Khan’ın sinemasal tarzı Bollywood’un kendine özgü sinemasal çizgisinden biraz farklıdır. Bollywood işin hikaye tarzını zaman zaman geri bırakıp tamamen müzikaliteye ve dansa eğilirken Khan’ın sinemasal tarzı ise; derdini anlatan ve mesajını; ki verilen mesajlarda sosyal mesaj içeriklidir de olan öyküye ve bu anlatı tarzına örtüşen sinematografiye yöneliktir.
Ayrıca da filmlerinde çok başarılı oyunculuklar vardır. Bu filmlerde Aamir Khan genelde başrol oynar ve o da çok başarılı oyunculuk sergiler. Bu nedenle de Aamir Khan tüm dünyaya Hint Sinemasına ısındırma konusunda Raj Kapoor’la birlikte en fazla etkin rol oynayan isimlerden olmuştur. Bence; filmin öyküsü büyük bir tutkuyla şarkıcı olmak isteyen Insu adlı genç bir kızın hikayesi olduğu için geleneksel Hint filmlerinde olduğu gibi müzikaliteye biraz daha fazla yer açmışlar ki filmin Hindistan’da oynayan versiyonunun tam 4 saat 15 dakika olduğunu ve dünya gösterimde 149 dakika (Yaklaşık iki buçuk saat) olarak gösterildiğini de belirmeden geçemeyeceğiz. Tabi geleneksel Hint dansları yok. Hint dansları da geleneksel Hint filmlerinin bir parçasıdır.
Her filminde bir sosyal meseleye eğilen Khan son filmi Secret Superstar da ise insanın içindeki müzik sevgisine eğiliyor. Şimdi filmi incelediğimde müziğin isteyen için ruha bir gıda kaynağı olduğunu çok daha iyi bir şekilde anladım. Üstelik engeller olsa da insanın istediği başarıyı elde edeceğine dair çok sağlam bir mesaj verilmiş. Sonuçta filmle beraber keyifli iki buçuk saat yaşadım Mustafa kardeşimle. Ona da çok teşekkür ediyorum.

Bu makale 385 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ