Bugun...
24-11-2017
SİNAN ERDOĞDU

SİNAN ERDOĞDU

Adı Naim (ll)

Naim Avustralya’nın Türk Büyükelçiliği’ne sığınmış ve Özal’ın girişimleri sonuncu kaçırılma serüveniyle iltica etmiştir. Milliyet Gazetesi Spor Müdürü Tayfun Bayındır da  Socrateas dergisine  gecen sene konuyla alakalı verdiği bir röportajda ise Süleymanoğlu’nun kaçırılmasının  bir yıl öncesinden planlandığını söylemiş ve şifreli yazışmaların yapıldığını ifade etmiştir. Bayındır aynı röportajda ; Naim’in , Melbourne’deki Dünya Şampiyonası’nı kazandıktan sonra bir anlık boşlukta kafileden ayrıldığını,bir kafede oturduğunu, onu arkadaki tuvaletten kaçırdıklarını , Datsun marka sarı bir otomobile bindirip bir kahvehaneye götürdüklerini ve daha sonra Naim’in başka bir grupla bir caminin yolunu tutup camideki Türk topluluğuyla namaz kıldığını ve bir eve sığındığını da söylemiştir.
1983-1986 yılları arasında toplam 62 rekor kıran, Dünya ve Avrupa şampiyonlukları yaşayan Naim Süleymanoğlu, olimpiyatlara ilk kez 1988 Seul’de katılmıştır. Bu olimpiyatta;60 kiloda yarışan Naim Süleymanoğlu,, koparmada 152.5, silkmede 190, toplamda 342.5 kilo kaldırarak 9 dünya ve 5 olimpiyat rekoru kırmıştır. Nam-ı diğer ‘Cep Herkülü’ Türkiye’ye Olimpiyat Oyunları tarihinde Güreş dışındaki ilk altın madalyasını kazandırmıştır. 
1992 Barcelona Olimpiyatları'nda rakiplerine karşı ezici bir üstünlük sağladı ve altın madalyayı çok rahat kazandı. Aynı yıl Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından "Dünyanın En İyi Sporcusu" seçiir.1993 Dünya Şampiyonasında ise 3 altın madalya kazanırken 2 de dünya rekoru kırdı. 1994'te Bulgaristan'da yapılan Avrupa Halter Şampiyonası'nda sadece üç kaldırış yaparak üç dünya rekoru  birden kırdı.
İstanbul'da yapılan Dünya Halter Şampiyonası'nda ilk kez Türk Seyircisinin önüne çıktı. O dönemde ise sakat olmasına rağmen 3 dünya rekoru kırarak üç altın madalya kazanır. 1995 Avrupa halter şampiyonasında yine sakat olmasına rağmen 1 altın, 2 gümüş kazanarak Türkiye'nin takım halinde birinci olmasında önemli katkı sağlar. Çin'de yapılan dünya şampiyonasında sakatlığı devam ediyordu ve 3 altın madalya kazanmıştır.
1996 Atlanta Olimpiyatları'nda 64 kiloda 4 dünya rekoru kırarak 3. kez olimpiyatlarda madalya kazanarak tarihe geçer. Naim Süleymanoğlu peş peşe elde ettiği bu başarılarla Halter’in de dünyaca tanınmasına ve popülerleşmesine aracı olmuştur. Ancak; sakatlıklar peşini bırakmaz.2000 Sidney Olimpiyatları'nda ise artık 33 yaşındadır .Benim de     yaş itibarıyla yetiştiğim bu dönemde  3 kaldırışta sıfır çekerek olimpiyatta maalesef başarı gösteremez. 
Evet Halterdeki başarı halkası Naim Süleymanoğlu ile başlamış, bunu kendisine Naim abisini  örnek almış Halil Mutlu’lar, Sedat Artuç’lar, Taner Sağır’lar, Nurcan Taylan’lar ve diğerleri de takip etmiştir. Son olarak ise 2016 Rio Yaz Olimpiyatlarında yine Türk vatandaşı olması ayrı bir köşe yazısı öyküsü olan  ve Türkmenistan asıllı  Danyal İsmailov da Erkekler 69 Kilo’da Gümüş madalya kazanmıştır.
Naim Süleymanoğlu’nun hikayesi henüz filme alınmadıysa da başarı öyküsü şarkılara konu olmuştur. M.F.Ö’nün  bugünkü yazımıza başlık olan “Adı Naim” adlı şarkısına ,Ali Avaz’ın ise “Naim Süleymanoğlu “ adlı türküsüne de konu olmuştur Cep Herkülü. Cenaze töreninde ise ezeli  rakibi; edebi dostu  Yunan Valerios Leonidis de Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın özel talimatıyla cenaze törenine davet edildi ve davete icabet ederek son görevini yaptı. Leonidis’in Süleymanoğlu’nun cenazesini öpmesi ise çok konuşulan bir an olarak kayıtlara geçti. Cep Herkülü’müzü rahmetle,saygıyla ve sevgiyle anıyor; ailesine ve ülkemize sabır ve baş sağlığı diliyoruz. 

Bu makale 422 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ