Bugun...
04-01-2018
SİNAN ERDOĞDU

SİNAN ERDOĞDU

Aile Arasında (l)

2017’yi geride bıraktık. Bu yıl sinemamızın hem popüler, hem de seçkin tarzda nitelikli örnekleriyle dolu bir yıl oldu. Güldürü dalının oldukça zekice işlere imza atıp, oldukça başarılı isimlerinden olmuş Gülse Birsel de Avrupa Yakası ve Yalan Dünya gibi ses getiren iki başarılı işlerinden sonra sinemada ilk tecrübesini Aile Arasında ile verdi. 
Aslında Birsel’in bu ilk tecrübeden başarıyla çıktığını söylemek gerekiyor. Film gerek aile kurumunun aslında dayanışma ve emeğe dayalı, sabırla oluşabileceğini anlatan ve günümüzdeki yapay ilişkilere dayalı anlayışların pek de akılda kalıcı olmadığını da gösteren  bir film. 
Günümüzdeki dejenere olmuş toplumu  çok iyi irdeleyip, ancak  Ertem Eğilmez’li Arzu Film ekolünde gördüğümüz naif ve sıcak aile ilişkilerinin daha kıymetli olduğunu sosyal medyayla, internetle yoğrulan gençliğe anlatabilmek de takdiri hak ediyor. Bu  nedenle Gülse Birsel ilerleyen yıllarda, sırf bu yüzden de  kıymeti çok daha iyi anlaşılacağına inandığım bir filme imza atmış.  
Peki bu sorgulama hangi karakterler üzerinden verilmiş, öncelikle Fikret (Engin Günaydın) ile Mihriban (Gülse Birsel) arasındaki ilişki sevgiyle başladıysa bile maddiyata dönmüş ve yıkılma noktasına gelmiş. İki taraf boşanma aşamasında. Bu arada saf,temiz ve emeğe dayalı bir sevgi arayan Fikret karakteri de müzikhol, papyon tarzı yerlerde çalışan Solmaz’la (Demet Evgar) hoş ve komik şekilde karşılaşınca, zaman içinde  aradığı ismi bulduğuna inanıyor ve ikisi de kaynaşıyorlar. Bu arada Evgar ve Günaydın da uyumlu bir ikili olmuşlar, bunu da belirtmek lazım. Ki her ikisi de başarılı performanslar koymuşlar. Ayrıca da Solmaz’ın erkek arkadaşı olan Neco da (Şevket Çoruh)  akılda kalıcı bir performans sergilemiş. 
Tabi, Evgar’ın yani  Solmaz karakterinin rol arkadaşı Ayta Sözeri’de günümüz İstanbul ve Türkiye eğlence yaşamının parçası haline gelen bir kesime yer vererek, Evgar’la beraber   gayet de hakkını  teslim ederek filme renk katıyorlar.  Bu filmden önce de Koca Dünya,Paramparca gibi film ve dizilerden de tanıdığım Sözeri’yi artık tüm ülke tanıyordur diye düşünüyorum. Yine film içeriğinde müziklerin kullanımı da filmin genel havasına uygun düşmüş. 
Günümüz gençliği ise Solmaz'ın kızı Zeynep (Su Kutlu) ve Adanalı zengin mi zengin bir ailenin oğlu olan Emirhan (Fatih Artman)  üzerinden irdeleniyor. Her ikisi de günümüzün gençlik yapısıyla uyumlu, yani heyecanlı, atak ancak kalıcılığın da  pek fazla peşinden gitmeyen, kısa süreli işlere en basitinden 60 saniyelik videolara endeksli bir kuşağın temsilcileri.  
(Devamı yarın)

Bu makale 464 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ