Bugun...
02-02-2018
SİNAN ERDOĞDU

SİNAN ERDOĞDU

ARİF V 216 ve Değerlerin Hatırlatılması (l)

Yeni yılın ilk ayını geride bırakıyoruz. Türkiye ve dünyamızda her gün değişen gündeme yetişmek çok zor doğrusu. Sinema gündemi ise bu ay hem yaklaşan Oscarlara odaklanırken, Türkiye’de ise bu ayın ses getiren filmi de Cem Yılmaz’ın senaryosunu yazdığı, Kıvanç Baruönü’nün yönettiği, Cem Yılmaz,Ozan Güven,Seda Bakan,Özkan Uğur,Zafer Algöz, Şükrü Özyıldız ve Ahu Yağtu’nun başrollerde oynadıkları ki;ilerde değineceğimiz konuk oyuncuların da katkılarını atlamamak gerekiyor, ARİF V 216 filmiydi.
Yılmaz’ın hem güldürü,hem de dramatik yönünün birleştiği bu son filmi, hem değerlerin hatırlatılması, hem de bir yozlaşma eleştirisiyle dikkat çekici bir yön alıyor. Zira günümüzde iyice açığa çıkan, tahammülsüzlük, bencilik, saygısızlık, ahlaki değerlerden yoksunluk, nezaketsizlik vb gibi durumlar huzursuzluğa ve insanın kendisini yalnızlaştırmasına yol açarken, Maltepe Üniversitesinden değerli hocamız Yar.Doç.Dr Mehmet Özen’in değerli akademisyenlerimizin “Biz Kaybolduk “ temalı sergisine de bir anlamda yanıt veriyor. Mehmet hocam ; “Biz Kaybolduk” temasıyla farklı alanlardan gelen eğitimci ve sanatçı akademisyenleri bir araya getiren “Akademisyenler Sergisi-2” hakkında bilgi verirken bana şu cevabı vermişti. “Sergimizde “Ben” değil, “Biz “ kelimesini kullandık. Çünkü, “Ben “ kelimesi de bireyin kendini kaybetmesi, kaybolması anlamları taşır ve bunu bireyler de sık sık yaşayabilirler. Fakat, bizlerin kaybolması sık sık görülebilecek şeyler değil, çünkü bir topluluğun kaybolma durumu da çok sık görülebilir bir şey değildir. Bugünkü dünyamızda, kaybolma meselesi önemli bir sorun. Öncelikle, teknolojik gelişmeler karşında kendini kaybeden, kendini aciz görenleri ,kaybolanlar var. Daha sonra da ekonomik krizler, mülteci sorunları ve kayıplar, ülkelerin kaybolmasına, milletlerin kaybolmasına, göçlerin oluşmasına neden olmakta. “
Evet teknoloji değişti ,hayat kolaylaştı gibi düşünülüyor olsa da gördüğümüz o ki; insanların aşırı ben merkezciliği de ahlaki bir çözülmeyi beraberinde getirmiş. Yani ; teknolojik gelişmeler karşında kendini kaybedenleri, kendini aciz görenleri görüyoruz. Bu cağda insan olmanın erdemlerini iyice unutan, vahşiliğe doğru yol alan insanoğluna ARİF V 216 “Bir saniye kardeşim ,biz nereye gidiyoruz ? “ sorusunu sordurtmak gibi bir amaca yönelmiş, ki zaten filmin ana karakteri olan Robot 216’ ın ( Ozan Güven ) Arif Işık’a (Cem Yılmaz) söylediği “İnsan olmaya geldim.” Sözü de tamamen insan olmanın temel özelliklerine dair bir vurguyu beraberinde getirmiş.                          (Devamı yarın)

Bu makale 336 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ