Bugun...
12-09-2017
SİNAN ERDOĞDU

SİNAN ERDOĞDU

Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda istekli takımız

Bizim kuşak hatırlar mı galiba? Tek kanallı TRT’de ''Beyaz Gölge'' diye bir dizi oynardı. Dizinin baş karakteri Ken Reeves isminde beyaz bir profesyonel basketbol oyuncusuydu ve NBA’da forma almıştı. Reeves dizindeki sakatlıktan dolayı basketbolu bırakmak zorunda kalıyor ve okuldan arkadaşı ve aynı zamanda Los Angeles şehrindeki Carver Lisesi Müdürü olan Jim Willis tarafından çoğunlukla Siyah ve İspanyol gençlerin okuduğu liseye basketbol koçu olarak davet edilince daveti kabul ediyor. Bundan sonra ise koç  da Siyahi ve İspanyol gençleri basketbola kazandırıyor ve olaylar gelişiyor.
Dizi Türkiye'de yayınlandığı zaman; yani 1980'li yıllarda gençliği basketbola kazandırdı. Bunun sonuçlarını ilk olarak 1996’da o zamanki adı  Efes Pilsen şimdiki adı Anadolu Efes’in Koraç Kupasını almasıyla başladık. O tarihlerde bir Türk takımının bir Avrupa Kupası kaldırması hem çok anlamlı, hem de büyük bir olaydı. Sonra 2001 Avrupa Basketbol Şampiyonasında tarihi başarı geldi. Türkiye'de düzenlenen bu şampiyonda Yugoslavya’yı elimizden kaçırıp; 2.olduk. Bu şampiyona 12 Dev Adam Efsanesinin de çıkış noktasıydı daha sonrasında Türkiye basketbolda atağa kalktı ve peş peşe arada başarısız turnuvalar da olsa genel itibarıyla milli takım düzeyinde  başarılı turnuvalar geçirdi. Hele ki; 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası halen belleklerdeki yerini koruyor. Bu sene Fenerbahçe’nin Erkeklerde Kazandığı  Euroleague Şampiyonluğu; Kadınlarda ise Yakın Doğu Üniversitesi’nin Kazandığı Eurocup’la iftihar ettik. 
Gelelim 12 Dev Adam’ın son  Avrupa Basketbol Şampiyonasındaki durumuna.. Çok istekli ve azimli bir takım var karşımızda. Yenilseler de çok da üzülmeyeceğimiz cinsinde bir takım çıkartmışız .Genç ve tecrübeli bir kuşağın da iyi birer harmanı var. Ancak; Ersan İlyasova’nın ki; milli takımda neden yer almak istemedi halen anlamış değilim ve devşirme kökenli diye bilinse de vatansever  ve nitelikli basketçimiz  Bobby Dixon’un  sakatlığından dolayı oluşan  yoklukları çok hissedildi. Eğer onlar olsa idi; ben eminim ki turnuvada bir iki maç kazanacaktık. Bizim avantajımız pes etmeyen bir kimliğe sahip olmamız; Türk Kimliğini çok iyi yansıtan bu kadro genç kuşaktan takviyelerle ileriki şampiyonlarda damga vuracaktır. İspanya karşında 12 Dev Adam’a başarı dilerim.  

 

Bu makale 927 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ