Bugun...
07-12-2017
SİNAN ERDOĞDU

SİNAN ERDOĞDU

Ayla Ve Türk- Kore İlişkileri (ll)

Birleşmiş Milletler ordularına  katıldıktan sonra 10 Kasım'da Taeg'dan hareket ederek 21 Kasım'da Kunuri'ye vardı ve Amerikan 9. Kolordusu'nun sağ kanadında konuşlandırıldı.
Türk Ordusu 5090 askeri ile bu savaşta Güney Kore’nin yanında yer aldı. Savaş sonunda 741 Türk askeri şehit, 2147 Türk askeri gazi olmuştur. Türkiye Muharip Gaziler Derneği`nin paylaştığı bilgilere göre  ise ;en az 175 Türk askeri de kaybolmuştur. Pek çoğumuzun bildiği gibi Kore – Türkiye ilişkileri de Kore Savaşı ile başlamıştır. Güney Kore halkı savaştan sonra ise  Türk halkını “kan kardeş” olarak nitelendirmişlerdir. Doğal olarak Kuzey Kore ile  de çok sıkı bir ilişkimiz olmadı. 
Ancak ;Kore Türk ilişkilerinin temelinin Göktürkler zamanına dayandığını gösteren akademik çalışmalar da bulunmaktadır.
Yapılan bu araştırmalara göre; ilk temasların milattan sonra 500’lü yıllara dayanıyor. O yıllarda Göktürk Kağanları ile Korelilerin kurduğu kağanlıklardan en büyüğü olan Koguryo’nun hükümdarları arasında hep bir işbirliği olmuştur. Hatta bu ikili ilişkilerden rahatsız olan Çin’deki Su Hanedanlığı, Göktürklere Koguryo ile diplomatik temaslara son vermesini söyler. Göktürkler, Çin’in bu ültümatonuna karşılık vermez, ve bu iki ülkenin Çin ile ilişkileri gerilmeye başlar . Bundan sonra; bölgede Çin ve onu dengeleyen Göktürk-Koguryo ittifakı bulunmaktadır.
Göktürk-Koguryo ittifakı Çin’i hem askeri hem ekonomik olarak zorlaması ile Su Hanedanlığı yerini Tang Hanedanlığına bırakmak zorunda kalır. Bu iki kağanlıkta iç çekişmeler baş göstermesi ile de, ülkeler yıkılır ve göçler başlar. Koguryolar Kore Yarımadası’nın içlerine doğru, Göktürkler ise zaman içinde önce Orta Asya’ya sonra da  Anadolu’ya  doğru göç ederler. 
***********************************
Savaş sırasında Türk birliğinin bulunduğu yerlerden biri olan Suwon'da askerler yetim kalan çocuklara bakmak için bir okul açmıştı. İlgili okul 1970’lere kadar faaliyetlerine  devam etti. Ankara Okulu'nda yetişen çocuklar bugün 70'li yaşlarına geldiler ve her fırsatta Türklerin yaptığı fedakarlıkları anlatmaktalar. 
Ayla filmine konu olan Astsubay Süleyman ve Koreli yetim kız çocuğunun hikayesi de bu okulda gelişmiştir. Gazi Astsubay Süleyman Dilbirliği, cephe gerisinde ölmek üzereyken bulduğu minik bir kızı, Türk Tugayı’na götürüp sahip çıkmış, “Ayla” adını vermiş, Türkçeyi öğretmiş ve eve dönme vakti gelince de onu Tugay’da açılan yetimhaneye teslim etmiştir. Bu arada yakın bir zamanda rahatsızlanan Gazi Astsubay Süleyman Dilbirliği’ye geçmiş olsun ve acil şifa dileklerimi gönderiyorum. 
İşte; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Dünyanın hiçbir ordusunda yüreği seninkinden daha temiz, daha sağlam bir askere rast gelinmemiştir.” Sözüne uygun düşen temiz yürekli ve sağlam bir asker Gazi Astsubay Süleyman Dilbirliği. Ve Gazi Astsubay Süleyman gibi orada insana değer veren çok sayıda kahramanımız oldu. Yaşayanlara sağlıklı bir ömür, ölenlere rahmet dilerim. 
Türkiye ateşkes sağlandıktan sonra  da Kore’de cephe gerisinde sahip çıktığı yetimleri kaderlerine terk etmemiş ve bazıları tahsil için Türkiye’ye getirerek; onların eğitim hayatlarına da katkı sağlamış ve hem manevi anneleri; hem de  manevi babaları olmuştur. 
Türk-Kore İlişkileri 2012 yılında Stratejik Ortaklık seviyesine yükseltildi. Aslında bu tarihten önce ve sonra BM ve G20 olmak üzere uluslararası örgütlerde de yakın işbirliği içinde olduk. 
İki ülkenin halkları bir birini anlamakta ve bir birleriyle ortak hareket etmektedir. Duygu ve düşünce ortaklığı bu ilişkinin hızla gelişmesine yol açmıştır. Tabi iki ülkeye katkı sunmasıyla daha da bir anlam kazanmakta. 
Dostluğun, kardeşliğin, sevginin ve barışın olduğu bir  dünya temennisiyle….

Bu makale 639 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ