Bugun...
02-08-2017
SİNAN ERDOĞDU

SİNAN ERDOĞDU

Bay’ın Son Transformers’ı Duygusal Yapıda

Serkan ve Tuğçe kardeşlerim sağ olsunlar ;yakın bir zamanda bana sürpriz olsun diye sinema bileti almışlar. Ben köşe yazıma başlarken önce her ikisine de teşekkür ederek başlıyorum. Çünkü ;bu değerli iki kardeşim de sinema sever oldular. Hatta; sinema kitapları dahi almışlar. Bir sinema eleştirmeni olarak davranışları beni  çok memnun etti. Çünkü; Serkan kardeşim bir hukukçu ve stajyer avukatlık yapıyor. Hukukla ilgili olan kardeşim yakında eğitim için de yurt dışına gidecek. 
Geçtiğimiz dönemde Transformers ‘dan yeterince soğuduğunu ve bu seriden yakasını ilelebet sıyırmak istediğini basına söyleyen Michael Bay; kendi açıklaması ile son Transformers filmini çektiğini ilan etti.Belki;ilerde Transformer’lara tekrardan ısınıp yeni Transformers filmleri çekebilir. Ancak; Transformers 5: Son Şövalye (The Last Knight)   bilim -kurgu/ fantezi ve gerilim unsurlarını bir araya getiriyor. Bu türlerden bol kepçe kabilinden bir işi gördüğümüz Transformers 5: Son Şövalye de de yine yakın bir zamanda izlediğimiz Arabalar 3 gibi duygu yüklü bir içeriğe sahip. 
Gelelim filmin kısaca konusuna; Serinin özündeki efsaneleri paramparça etme hedefini taşıyan ve İnsanlar ile Transformerlar arasındaki savaşı ele alan bir film, Optimus Prime ise bilindiği üzere tarihe karışmış ,fakat filmde kısa bir bölüm de olsa var.  Tabi; İnsanlar artık Transformersları dünyada istemiyorlar. Geleceğimizi kurtarmanın yegane çıkar yolu ise  geçmişin sırlarında ve Transformerların dünyadaki gizli geçmişinde yatıyor. Dünyayı kurtarma görevi ise gecen bölümün baş kahramanı olan Cade Yeager Bumblebee’ye (Mark Wahlberg),bir İngiliz lorduna (Anthony Hopkins)  ve  genç bir Oxford profesöründen (Laura Haddock)  oluşan sıradışı bir birliğe kalıyor.
260 milyon dolarlık bütçesi ile en pahalı Transformers filmi olan Transformers 5: Son Şövalye(The Last Knight)  görsel açıdan zengin sahneleriyle zaman zaman koltuklara mıhlasa da senaryo bölümdeki bazı  aksaklıklar duygusal ve etkileyici havayı ne yazık ki etkiliyor. Karakterlerin zaman zaman olay akışının dışında kalması ,bazı sahnelerin gereksiz yere uzaması filmi olumsuz yönde etkilemiş. Olumlu bir yön olarak İngiliz Kültürüne yapına derin ve çarpıcı göndermeler  takdir ediliyor. Kral Arthur dönemini anlatan bölümler ise  üçümüzün de çok hoşuna gitti. Bu nedenle Michael Bay’a bir de  orta çağ filmi çıkarmasını tavsiye ederim. Eminim Bay’a bu dönemden çok malzeme çıkar.  Filimdeki ;diğer bir olumlu yön de Mark Wahlberg, Anthony Hopkins, Stanley Tucci gibi ustaların  Laura Haddock ve Santiago Cabrera gibi yeni kuşak oyuncularla yakaladıkları uyum. 
Ancak bütün bunlara rağmen sürenin uzunluğu, senaryo konusundaki problemler üst düzey bir prodüksiyona yakışmıyor. Bu tür filmlerde süre dengesi oluşturmak herkes için daha iyi olsa gerek. Ancak ; yine de yeni bölümlere kapı aralayan Transformers’ın yeni bölümlerini de merakla beklemiyor değiliz. Bakalım; yeni yönetmenler Michael Bay’dan farklı olarak seriye ne gibi yorumlar katabilecek ? Serinin ilk bölümlerindeki kalite Transformers: Age of Extinction (Transformers: Kayıp Çağ ) ile düşmüştü. Transformers 5: Son Şövalye’de (The Last Knight)  ise kalite yükseldiyse de az önce belirtiğimiz bazı hatalar yüzünden  ilk üç bölümü bizce daha başarılı kılıyor. 
Buna rağmen duygusal içeriği artı bir puan olarak görsek de ;tatmin edici Transformers filmleri izlemek istiyoruz. En azından sinemadan çıktığımızda üçümüzün de ortak görüşü buydu. 

Bu makale 1491 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ