Bugun...
21-12-2017
SİNAN ERDOĞDU

SİNAN ERDOĞDU

Bir çilingirci hayata yeniden başlayabilir mi?

Başlıktaki bu soruya usta yönetmen David Gordon Green'in yapımcı, Paul Logan'ın yönetmen koltuğunda oturduğu ve başrollünde de usta aktör Al Pacino'nun bir çilingirciyi canlandırdığı "Manglehorn-Hayallerimin Kadını " cevap arıyor.
Çilingirci olan Manglehorn (Al Pacino) hayatından ümidi kesmiş aksileşmiş ,bezmiş ve bir arayış içine giren bir karakter .Yalnız ve köpeği ile evinde birlikte yaşayan bir adamın ekseni etrafında dönüyor film. Manglehorn'u da film içinde kah hayallerinin kadınını ararken görüyoruz ;kah hasta köpeğiyle ilgilenirken,bazen de çocuklara bakarken, baş karakterimizde; bir bezmişlik duygusu var Hayatını gözden geçirmek isteyen birisinin bir arayışı var onda .Hayat ona sanki kilitlenmiş de bir kilidi açmaya çalışıyor . Şairin de dediği gibi ;"Kuşlar Toplamış Göçüyorlar. Keşke Yalnız Bunun İçin Sevseydim Seni. "
Hayallerinin kadınını arayan Manglehorn için hayallerine yardımcı olmaya çalışan kadın ise Dawn oluyor(Holly Hunter ). Bu nedenle de Davn da elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyor. Mesela evinin kapısını açıyor. Sohbet ve muhabbet ediyorlar bolca.İkisi de aslında sevgiyi arıyorlar; ve en önemlisi de bir arayış içerisindeler. Fakat filmin içinde anlıyoruz ki , Manglehorn 'un esas sevdiği kadın eski eşi de olan Ciara.Ona mektuplar yazıyor film boyunca ancak bu mektuplar geldiği gibi okunmadan da geri gidiyor.
Manglehorn da hayatındaki bütün boşlukları köpeğiyle doldurmakta. Köpeğinin rahatsızlanmasından sonra kliniğe yatması ve tedavi görmesi de zaten hayattan epey ümidi kesmiş baş kahramanımızın ise iyice boşluğa düşmesine ve filmin sonunda neticelenecek olan yeni bir arayışı aramasına da zemin hazırlıyor.
Umudunu kaybetmiş ,yeni bir arayış içinde ve sevdiği hayallerindeki kadından bir işaret bekleyen bir adamın mücadelesini ve vaziyetini izliyoruz. Aslında son zamanlarda çekilen ve sıklıkla işleniyor gözüken bu türden temadaki bir film " Manglehorn Hayallerimin Kadını ". Bu sefer bir de Al Pacino üstadın yorumuyla bu temayı karşımıza çıkartıyor.
Al Pacino'yu bir çok farklı rol ve karakterde başarılı ve üst düzey performansıyla gördük . Manglehorn'da ise yalnız yaşayan bir adamın hikayesini o kadar güzel bir şekilde anlatmış ki;sanki siz o yalnız yaşayan adam oluvermişsiniz .Usta aktörlerin ustalığı da burada kanıtlanıyor.
Pacino müthiş oyunuyla seyirciye yer yer sıkıcı gelmesi muhtemel olan ve de bilindik bir tema üzerinden giden " Yalnızlık Teması " bir filmi üst noktaya taşıyıp adeta filmi sırtlamakta. Yine Holly Hunter başta olmak üzere diğer oyuncuların da başarılı bir işe imza attıklarını söyleyebiliriz.
Filmin künyesinde yönetmen yardımcısı olarak Atilla Salih Yücer'i görüyoruz. Yücer ;son yıllarda Shame,Joe,Jüpiter Macerası(Europe Report ) gibi bir çok filimde de yönetmen yardımcılığı görevini üslendi.Kendisi de filme yerinde katkı sağlamış.
Filmin yapımcısı David Gordon Green'i de yönetmeni Paul Logan'ı da son yıllarda çektiği başarılı eserlerle tanıyoruz. Ancak filimin temasına yakışır bir iş ortaya çıkardıysa da;yine de tekrar tekrar işlenen bir temadan değil; ama farklı bir konu etrafında Al Pacino üstad ile bir film çekebilir miydi diye de düşünmüyor değiliz. Kim bilir belki farklı bir projede buluşurlar.

Bu makale 455 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ