Bugun...
12-10-2017
SİNAN ERDOĞDU

SİNAN ERDOĞDU

Çeliktaş Sineması

Beyoğlu Sineması’nın durumunu iki kere köşemizde belirtmiştik.  Hatırlanacağı gibi Beyoğlu Sineması’nın   kapanma kararından sinema yazarları Cem Altınsaray’ın  ve Utku Öğetürk’ün harekete geçmeleriyle  birlikte vazgeçilmişti. Şimdi ise Beyoğlu Sineması yenilenmiş haliyle Filmekimi 2017 ile tekrardan sinema severlerin karşısına çıktı. Sinemanın uzun yıllar boyunca sinema severlerle buluşmasını can-ı yürekten diliyorum. 
Tabi; bu yazılardan sonra Maltepe ve civarı bölgede oturan okuyuculardan ve gazeteci büyüklerimizden  “Neden Çeliktaş  Sineması’nı anlatmıyorsun ?“ gibi sorular geldi. Maltepe'nin ilk yazlık ve kışlık sineması olarak 1960’lı yıllarda yapılan ve 1990'lı yıllarda yıkılıp yerine alışveriş merkezi  (Grand House ) yapılan muhteşem ve dönemine damga vuran bu sinemaya kendi  kuşağımız (90’lar)  yetişmedi. Ancak; babam,annem,ablam, rahmetli dayım ve ananemle yaptığımız anekdotlardan hafızamda kalan buranın güzel  bir sinema olduğu idi. Bu güzel sinemayı uzun yıllar sahiplerinden biri olan merhum Fikri Çeliktaş çalıştırmış daha sonra ise 1970’li yıllarda ise mülkiyetin tamamı işadamı Necati Üçer’e satılmıştı. Ses Sineması İşletmecisi merhum Ahmet Arancı’nın (Karakaş Ahmet) küçük oğlu olan Ali Suat Arancı  Çeliktaş  Sineması ile alakalı çok güzel bir yazı derlemiş durumda. Bu yazının bazı bölümlerinin kullanılmasına da müsaade ettikleri için Ali Suat Arancı’ya  Arancı ailesine ve Aykut Ünker’e (Her ne kadar; ressam ve yazar kimliğiyle  tanınsa da babası merhum Muzaffer Ünker  Çeliktaş  Sineması’nın makinistlerindendi)    ayrıca  teşekkür ediyorum Arancı yazısının önemli bir bölümünü ise ‘’Çeliktaş Sineması’nı çalıştıran ve hafızalarda yer edinmiş personeli yazarken sinemanın özelliklerini de belirtmiş. Ben de  bu bölümü sizlerle paylaşıyorum. (Azmi Demirörgü, Aykut Ünker ve Duygu Kökel’e  ve  de halen hayatta olup sinemaya katkı sunanlara sağlıklı birer ömür  dilerim. ) 
* Sinemanın müdürü kim diye soranlara verilecek isim: Merhum Osman Mengüç Ağabeyimizdi.. Osman Ağabey’in arkadaşları arasındaki lakabını “bilenler vardır” düşüncesiyle buraya yazmıyorum.
* Gişede merhume Esin Abla’mız görev yapıyordu.. Çok hanımefendi biriydi.
* Makinistlerden akılda kalan üç isim: Gazeteci-Yazar-Ressam ve Maltepe’nin canlı tarihi Aykut Ünker ağabeyimizin babası, merhum Muzaffer Ünker, merhum Halil Sevi ağabeyimiz ve kısa bir süre de olsa Nadir Karakaş ağabeyimiz... Bu arada zaman zaman başka makinistler de çalışmıştı.
* Sinema büfesinin işletmecisi merhum Dinçer Işık ağabeyimizdi. Dinçer Işık ağabeyimizin sağ kolu ise şu anda yaşayan değerlerimizden Azmi Demirörgü ağabeyimizdi. Merhum Dinçer ağabeyimiz, son dönemlerde sinemanın müdürlüğünü de üstlenmişti. Ayrıca Maltepe’nin önemli çay bahçelerinden Buket Çay Bahçesi’nin de büfesini işletmiştir.
* Gösterime girecek filmleri Beyoğlu’ndaki film şirketlerinden alıp uzun bir yolculuk sonrasında sinemaya getiren kişi cefakâr Duygu Kökel ağabeyimizdi.
* Sinemanın hâfızalarda kalan iki teşrifatçısı (yer gösterme elemanları) ise Emin Pala ve İlyas Tezcan ağabeyimizdi…
* Çeliktaş Sineması’nda sezonun kaliteli ve birinci vizyon filmleri gösterime girerdi. Bu arada Pazar günleri 10.30’daki Çocuk Filmleri seansında yer bulmak için gişenin önünde uzun kuyruklar oluşurdu..
*Çeliktaş Sineması denince hâfızalarda yer eden özelliklerden biri de büfede satılan Frigo ve Alaska adlı dondurma türüydü.( Not:Bu ünlü dondurma günümüzde her yerde bulunabiliyor.)

Bu makale 717 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ