Bugun...
26-09-2017
SİNAN ERDOĞDU

SİNAN ERDOĞDU

Filmekimi 2017’den Önerilerim (1)

29 Eylül-8 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek Filmekimi'nin  tüm programı  da yakın bir zamanda açıklandı.Buna göre Filmekimi 2017, 29 Eylül - 8 Ekim tarihlerinde İstanbul'da Beyoğlu ve Atlas Sinemaları, Kadıköy Rexx Sineması ve Cinemaximum City’s Nişantaşı’nda yapılacak. İstanbul’dan sonra ise, 6-8 Ekim’de Edirne, 13-15 Ekim’de Eskişehir, 13-17 Ekim’de Ankara, 20-22 Ekim’de Diyarbakır ve 20-24 Ekim’de İzmir, 27-29 Ekim tarihlerinde ilk kez Bodrum olmak üzere 7 farklı şehirde daha yer alacak. 
Okuyucularımız için bu seneki programın da oldukça sağlam bir program olduğunu belirtmem gerekiyor. Bu yüzden bazı filmlere yer bulamayabilirsiniz ki; buna bende dahilim !Bilet bulamayanlar için rahatlatıcı haberimiz programdakilerin yarısının  birkaç ay içinde vizyona girecek olmasıdır.
Fakat; bir çoğu ilk kez ülkemizde Filmekimi ile karşımıza çıkacak programdan bazı önerilerim olacak. Bu önerileri iki ayrı yazıda toplamam gerekiyor .
15. Robert Pattinson’dan Başarılı Bir Oyunculuk Gösterisi :Soygun 
Son yılların  dikkat çeken kardeş yönetmenlerinden olan Safdie Kardeşler,  bu kez çok ilginç bir suç filmiyle karşımıza çıkıyorlar. onu kötü biten bir soygun girişimi sonrasında zihinsel engelli kardeşi tutuklanan Connie, onu kurtarabilmek için zamana karşı yarışacağı bir gecelik bir yolculuğa çıkarken Connie’yi oynayan ve sinema severlerin Alacakaranlık serisiyle tanıdıkları Robert Pattinson oldukça başarılı bir performans çıkarıyor. Bu bile flimi izlemek için yeterli bir sebep olarak görüyorum. 
14. Joachim Trier'den Bu Kez “Gerçek Üstü “ Yolculuk: Telma
Norveç’in en önemli sinemacılarından olarak bilinen Joachim Trier bu sefer gerçek üstü bir hikayeye odaklanıyor. Thelma adlı bu son filmde filmin baş karakteri olan Thelma, kasabadaki hayatını ve dindar ailesini geride bırakarak Oslo’ya, üniversitede biyoloji okumaya giden çekingen bir kızdır. Burada, güzel sınıf arkadaşı Anja’ya âşık olur, ancak bu durum Thelma’ya fazla ağır gelecektir. Film; doğaüstü güçler üzerinden fantastik bir yapıya bürünen bir iş. 
13. Taylor Sheridan’dan Western’e Saygı Duruşu: Kardaki İzler
Sicario ve Hell or High Water ( İki Eli Kanda)  filmlerinin senaryosunu  yazan  Taylor Sheridan’ı bu kez yönetmen koltuğunda gördüğümüz  Kardaki İzler Taylor Sheridan’a son Cannes’de Belirli Bir Bakış kategorisinde “En İyi Yönetmen” ödülü kazandırdı. Jeremy Renner, Elizabeth Olsen, Apesanahkwat, Eric Lange, Graham Greene  gibi isimlerin önemli rollerde olduğu Kardaki İzler, Wyoming’de karlarla kaplı Rüzgârlı Irmak Kızılderili Koruma Bölgesi’nde geçiyor. Jeremy Renner’ın orman korucusu rolünde dikkat çektiği film, ücra bir alanda, karlar altında bir ceset bulunması ve cinayetin araştırılmasını anlatıyor. Cory, FBI’dan yollanan deneyimsiz ajan Jane Banner ile birlikte, bölgenin makûs talihini de belirleyecek bir soruşturmaya girişiyor. Polisiye tarzdaki bu film aslında  Western türüne de birer saygı duruşu niteliği taşıyor. Filmin müziklerini hazırlayanlar arasında Nick Cave ve Warren Ellis ‘in olması dikkat çeken bir ayrıntı. 
12. Lynne Ramsay’in Muhteşem Geri Dönüşü: You Were Never Really Here
Fotoğrafçılıktan gelme olan ve her filmi büyük ses getiren . Lynne Ramsay’i ilk gösterildiğinde eleştirmenlerce Taxi Driver’le kıyaslanmış olan   You Were Never Really Here’le göreceğiz. Sosyopat bir savaş gazisi, kötü insanların eline düşmüş bir kız çocuğu, nüfuzlu birtakım devlet adamlarını da içine alan girift bir suç ağı. Hikaye tanıdık gibi olsa da Lynne Ramsay ustalığını bir kere daha ortaya koyuyor ve Joaquin Phoenix’e son Cannes’de “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazandıran başarılı performansı da filmi daha da başarılı kılıyor. Bu arada  Lynne Ramsay de aynı festivalde “En İyi Senaryo” ödülüne layık bulundu. 

 

Bu makale 864 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ