Bugun...
03-10-2017
SİNAN ERDOĞDU

SİNAN ERDOĞDU

Filmekimi 2017’den Önerilerim (3)

Daha önceki iki yazımızda Filmekimi 2017’le ilgili öneriler paylaşmıştık. Şimdi ise listemizdeki kalan 3 filme göz atacağız. 
7. Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok : Ünlü’den Dikkat Çeken Bir Polisiye Öykü
Onur Ünlü için 2017 epey üretken geçiyor, Kırık Kalpler Bankası ve Kenan İmirzalıoğlu’lu yeni nesil Cingöz Recai uyarlamasını ki  eskiler Ayhan Işık’lı halini de bilirler de  çeken Ünlü,bu yaz da bir polisiye-drama tarzı bir filmi çekti. (Not;Yazı yayına hazırlanırken film henüz Adana Altın Koza’da “En İyi Film” ödülünün de aralarında bulunduğu beş ödülü henüz almamıştı.) Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok adındaki bu  son film; “Körlük “ üzerinden dikkat çekici bir anlatım tarzına sahip. Fatih Artman, Demet Evgar, Ezgi Eyüboğlu, Hare Sürel, Özgür Emre Yıldırım ve  Ayşenil Şamlıoğlu’nun önemli rollere sahip olduğu filmin baş karakteri olan  Salim, 30 yaşlarında bir cinayet masası dedektifi ve içine kapanık. Ayrılmış olduğu karısından, çok da ilgilenmediği 3 yaşlarında bir kızı var. Salim, yeni bir cinayet davası üzerine çalışırken, bir süredir devam etmekte olduğu göz tedavisinin sonuç vermediğini ve zamanla tamamen kör olacağını öğrenir. Bu gerçekle baş etmeye çalışırken ilgilendiği davada öldürülen kişinin karısı Handan Hanım’ın da kör bir piyanist olması, Salim’in durumunu daha da ilginç kılar. Dava süreci ilerledikçe Handan Hanım’a fena halde gönlünü kaptıran Salim, ondan yüz bulamayınca ilgisini cinayetin bir numaralı katil zanlısının kör karısı Leyla’ya yöneltir. Ama şüphesiz en tuhafı, Salim’in canından çok sevdiği annesinin yaşlı ve kör bir fahişe olmasıdır. Olaylar geliştikçe Salim daha da körleşir. Ya da Salim körleştikçe olaylar gelişir.
6. Mekânlar ve Yüzler: Agnès Varda ve JR Bir Arada 
Cannes Film Festivali’nde özel bir gösterimde dünya prömiyerini yapan Mekânlar ve Yüzler, son derece özel bir karşılaşmanın ve benzersiz bir işbirliğinin filmi: Fransız sinemasının en önemli isimlerinden, Yeni Dalga’nın “büyükannesi” Agnès Varda ile Fransız sokak sanatçısı ve fotoğrafçı JR’ın ortak proje-filmi. 60 yılı aşkın bir süredir sinemadan fotoğrafa, video yerleştirmeden heykele yapıtlar üreten 88 yaşındaki efsane Varda, İstanbul’da da “Şehrin Kırışıklıkları” projesiyle duvarlara yapıtlar bırakan genç JR ile birlikte Fransa’nın köylerini gezdi. İkili bir yandan halkla sohbet etti, fotoğraflar çekti, çektikleri fotoğrafları sergiledi, bir yandan da dost olup birbirlerini daha iyi tanımaya çalıştı. İki başarılı ve alanlarında ustalaşmış ismi daha yakından tanımak isteyenler için ideal bir belgesel. 
5. Jüpiter'in Uydusu : Kornél Mundruczó’dan Göçmenlere Farklı Bakış Acısı 
Macaristan’ın usta yönetmenlerinden olan Kornél Mundruczó, göçmen hikâyelerine yeni bir çerçeve kazandırdığı cesur filmi Jüpiter'in Uydusu ile bu senenin hem eleştirmenlerce hem de sinema severlerce en çok beğeni toplayan  filmlerinden oldu. Ormanda ırkçı polislerden kaçarken vurulan, ancak ölmeyip süper güçler kazanan bir göçmenin ahlaksız bir doktorla birlikte atıldıkları maceraları anlatan bu film, daha önce benzerini hiç izlemediğiniz bir süper kahraman hikâyesi olarak karşımıza çıkıyor.
Mundruczó deli işi öyküsünün hemen paraleline deli işi bir anlatıyı da yerleştirerek hem Hollywood’a göz kırpıyor hem de izleyenlerin bütün duyularına hitap ediyor. Jüpiter'in Uydusu, bu yıl izleyeceğiniz en sürprizli filmlerden biri. 

 

Bu makale 759 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ