Bugun...
27-08-2017
SİNAN ERDOĞDU

SİNAN ERDOĞDU

İnsanlığın Kurban Olmadığı Nice Bayramlara

Yüzyıllardır bir gelenek şeklinde süre gelen; bir Kurban Bayramını daha geçirmiş  olacağız. Şimdiden; mübarek Kurban Bayramınızı tebrik ederken; hayırlara vesile olmasını diliyorum. Kurban bayramı bildiğiniz üzere; İslam dinince kabul edilen ve her yıl kutlanan iki bayramdan birisidir. İslami kaynaklar; kurban bayramının ilk kez 624 yılında Medine’de kılındığını belirtir. Bu ilk bayram;Hz. Muhammed’in Müslüman cemaate kıldırdığı “ilk kurban bayramı namazının” ardından vermiş olduğu hutbede kurban kesmenin faziletlerinden bahsetmesi, Allah’a adanarak kesilecek kurbanın kazandıracaklarını açıklaması ile beraber kutlanmıştır. Bu tarihten sonra da bu gelenek bayram şeklinde süregelmiştir. 
Kurban bayramının hikayesini bir çoğunuz biliyorsunuzdur; ancak bir kere daha anlatmış olalım. İlk “kurban” tecrübesi Hz. İbrahim (a.s ) zamanına kadar uzanmaktadır. Hz. İbrahim; bugün Şanlıurfa olan yerde kötülükleri ve zalimlikleriyle nam salmış olan ünlü hükümdar  Nemrut ‘un zalimlikleriyle karşı karşıya gelmiş ve  tam da ateşe girerken   Allah’ın  ateşe emretmesi sonucu  ateşten  kurtulan ki; ateş o anda bir gül bahçesi olmuştur  ve Kuran’da adı gecen 25  (görüş ayrıkları sebebiyle 3 isimin  Ztilkarneyn, Lokman ve Uzeyr ‘i durumları tartışmalıdır) peygamber  içinde en  çok anılan ikinci peygamberdir aynı zamanda Hz.İbrahim. Bu arada bir bilgi olarak söyleyelim; Kuran’da en fazla anılan peygamber tam  136 defa anılmasıyla Hz.Musa’dır (a.s). Hz. Muhammed ‘in(s.a.v ) isimi  Kuran’da tam 4 yerde geçmektedir.
Allah’a oğlu olması için yakaran Hz. İbrahim’in “oğlu olması halinde onu Allah’a kurban edeceğini” söylemesi üzerine kendisine yapılan büyük bir imtihan olarak karşımıza çıkmıştır bu ilk “kurban” öyküsü. Bu öykü Kuran-ı Kerim’de Sâffat Suresi 99 ile 107 ayetlerinde söyle özetlenmiştir. 
“İbrahim ‘Ey Rabbim, bana iyilerden (bir oğul) ihsan et’ dedi. Biz de kendisine yumuşak huylu bir oğul müjdeledik. Oğlu yanında koşacak çağa gelince, ‘Ey oğlum, ben seni rüyamda boğazladığımı gôrüyorum, bir düşün, ne dersin ?’ dedi. (İsmail) Babacığım, sana ne emrolunuyorsa yap. İnşallah beni sabredenlerden bulacaksın.’ dedi. Her ikisi de Allah’a teslim oldular (Allah’ın emrine boyun eğdiler). İbrahim, oğlunu şakağı üzerine yatırdı. Biz de ona şöyle seslendik: ‘Ey İbrahim, rüyana gerçekten sadakat gösterdin, şüphesiz ki bu apaçık bir imtihandı.’ Dedik ve ona (İsmail’e karşılık ) büyük bir kurbanlık fidye verdik. Kendisine sonradan gelenler için de iyi bir nam bıraktık. Selam olsun İbrahim’e. İşte biz iyilik yapanları böyle ödüllendiririz. Çünkü o, bizim mümin kullarımızdandır.”
*******************************************
İşin dini ve geleneksel boyutunu yazımızın ilk bölümünde  yeterince işledik. Bu bölümde Kurban Bayramında olması ve olamaması gerekenleri yazacağız.

Bu makale 1227 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ