Bugun...
30-11-2017
SİNAN ERDOĞDU

SİNAN ERDOĞDU

İstanbul’un Trafik Problemi derinleşiyor (l)

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren’i dinlemek için  yer itibarıyla Tepebaşı ile Şişhane arasında olan  Marmara Pera’ya gittik. Öncelikle TRT genel anlamda  da son yıllarda bir atağa girmiş durumda .Bu atağın kahramanlarından birisi olan İbrahim Eren’in  de bu çalışmalarda önemli bir rol aldığını belirmek gerekiyor. TRT Belgesel ’in   dünyadaki güncel  ve popüler belgeselcilik anlayışına göre yeniden düzenlemesi ki; kendi çevremden bunu beğeneler olduğu gibi beğenmeyenler de olduğunu ifade etmeliyim, TRT World gibi dünya çapında(BBC benzeri bir çalışma anlayışı kanalda hakim)  bir haber-yayıncılık kanalının ortaya çıkarılması, Türkiye’deki genç sinemacılarımızın (TRT TV Filmleri ,Ortak Yapımlar)  desteklemesi ve tarihi dizilere ağırlık verilmesi gibi pek çok işin ortaya çıkmasında  o dönemde genel müdür yardımcısı olan İbrahim Eren’in de  çok önemli katkıları var.  
TRT ‘nin yayıncılık anlamında unutulmaz  işler çıkartmasıyla bilinen  ( Canlı İlk Futbol Maçı , Canlı Eğlence Yayınları ile İlk Yerli Dizi (Kaynanalar),İlk Yerli Belgesel  gibi )  müdürü olan ve  sonradan politikacı kimliğiyle de tanınan Rahmetli İsmail Cem’den sonra (Cem TRT Genel Müdürlüğüne atandığında 34 ;Eren ise 37 yaşında bu göreve  getirildi.)  genç yaşında TRT Genel Müdürü olan Eren’in   “TRT’de Tanıdık Var Mı “ başlıklı panelinde yaptığı söz konusu  açıklamalarıyla ilgili olarak en çok memnuniyet duyduğum gelişmelerden birisi TRT 2’nin yeniden hayata geçecek olması. 
TRT 2’nin yayın yaşamında bir çok kimseyi kültürel donanıma sahip olma yolunda epey katkı sağladığını söylemeliyim. Benim de sinema kültürümü geliştiren bir kanal oldu;TRT 2.Rahmetli Rekin Teksoy’u, Rahmetli   Giovanni Scognamillo ‘yu Atilla Dorsay’ı,sonradan üniversitede dersini aldığım  Burçak Evren hocamı, yine üniversiteden dersini aldığım Battal Odabaş hocamı, Vecdi Sayar’ı, Alin Taşcıyan’ı , Mehmet Acar’ı ve Cem Altınsaray’ı,   ben ilk TRT 2’de gördüm ve tanıdım. Çoğu ile gerçek hayatta da tanışma fırsatı yakaladım. Yine programlarıyla ve içeriğiyle TRT 2’nin bu işlevini devam ettirmesini dilerek yayın hayatlarında başarılar diliyorum.
Bu arada TRT eline gelen projeleri ele alıp inceleyecek olan bir “ Yayın Vizyon Merkezi" de kuracak. Bu şu demek; TRT eline gecen projeler için ince eleyip sıkı dokuyacaktır. Bir projenin en büyük referansının estetik ve kalite olduğunu söyleyen TRT  Genel Müdürü İbrahim Eren ve TRT içinde “ Yayın Vizyon Merkezi"   estetik ve kalite açısından çok yararlı olacaktır. Yine;  son dönemde tarihi dizilere ağırlık (Diriliş Ertuğrul, Payitaht Abdülhamid gibi)  veren TRT 2150 gibi fütüristik bir dizinin de hazırlıklarına başlamış durumda. Dizi için 2018’i beklememiz gerekiyor. Bir başka müjdeli ve memnuniyet oluşturan  haberimiz de; yapımcılar için. Bundan sonra yapımcıların Ankara’ya gitmesine gerek yok. İnternet üzerinden projeyi sunmaları yeterli olacak.
Elindeki kısıtlı imkanlara ve önünde duran tüm engellere rağmen muhteşem işler çıkartan çok değerli sinemacılar olduğunu belitten TRT  Genel Müdürü İbrahim Eren de;  Ahmet Uluçay gibi çok değerli bir isimi saygıyla  ve rahmetle andı ve “TRT’de bir tanıdık var mı?’ diye soranların öncelikle Ahmet Uluçay’ın hayatına, sinemasına bakması gerektiğinin altını çizdi. 
(Devamı yarın)

Bu makale 497 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ