Bugun...
29-07-2017
SİNAN ERDOĞDU

SİNAN ERDOĞDU

Ne Olacak Galatasaray’ın Hali ?

Beni cevremdekiler; genelde film ve sinema dünyası yazılarıyla tanıdınız ya da öyle biliyorsunuz. Ancak ben bugün; çocukluk zamanından beridir tuttuğum Galatasaray’la ilgili bir şeyler anlatmak istiyorum. Çünkü; televizyonda Pasokart’ını yakan adamı görünce içim cız ediyor vallahi.
Hani; Çarşamba’nın gelişi Perşembe’den beli olur derler ya. Galatasaray Futbol Takımın eleneceği aylar öncesinde belliydi. Devamlı değişen antrenörler, verimsiz transferler, kaliteli oyuncuların yerinin bir türlü doldurmaması bugünleri hazırladı. Bir de Dursun Özbek’in yönetim kadrosunda özellikle de futbolda skandal olayların bitmek bilmeyişi takımı devamlı sarstı. Galatasaray Basketbol ve Voleybol’da bu kötü dönemde Futbol Şubesine göre daha başarılı bir görüntü çizdi ki; ayrılanlara rağmen iddiasını bir şekilde korumuştu. Elbette Galatasaray’ın bütün temsil ettiği dallarda başarılı olması gerekiyor, ancak niye futbolda başarısızlıkla karşı karasıya kalınıyor. 
İşte,takım bu hale düştü,Burak Yılmaz’a  gol kaçıyor diye çok kızardık,Melo için aman kart yeme diye endişe duyardık .Onları mumla arıyoruz. Bu sene yetenekleri kısıtlı da olsa Metin Oktay ruhuyla bir şeyler yapabilen Sabri’yi, defans hattımızın savaşçı ve emektar ismi zaman zaman korkunç hatalar yapıp ileride onu telafi edebilen  Hakan Balta’yı , golleriyle takımı ipten alan Galatasaray’da bize birbirinden keyifli goller izleten Lucas Podolski’yi, Bruma ve Wesley Sneijder’i de mumla değil fenerle arayacağız gibi gözüküyor. Çünkü; transfer ekibi pek de isabetli transferler yapmış gibi gözükmüyorlar. Oynayan adamlardan Bafetimbi  Gomis bana pek istekli bir adam olarak geldi. Maicon ise tam kapalı bir kutu .Henüz hazır değil gibi. Belhanda ise  çok formsuz ve forma kavuşması da kolay değil. En az bir sene Sneijder’in boşluğunu doldurması güç bence.
Taraftarlar haklı olarak İgor Tudor’a Dursun Özbek’e kızıyor da; Galatatasray’ın yapısının çiddi bazı değişiklikler olması  gerektiği de  uzun süre konuşulamadı .Tartışılamadı da. Galatarasay Lisemiz kulübümüzün çekirdek yapısını oluştursa da Liseliler artık takıma  pek katkı verecek durumda değil gibi bir manzara veriyorlar. Ya da bence; hiç sporla ve futbolla bağlantılı değillermiş gibi gözüküyorlar. Galatarasay Lisemiz önemli iş, bilim, düşünce,sanat ve devlet adamları yetiştiriyor olsa da ; gördüğüm  futbola ve spora eskisi gibi  odaklı değiller  ya da böyle bir görüntü sergiliyorlar .
Öyle olmadığı için olsa gerek ;kurucusu olan  Ali Sami Yen’leri, Yusuf Ziya Öniş’leri, Ethem Menemencioğlu’ları, Mehmet Suphi Batur’ları, Refik Selimoğlu’ları,  Sadık Giz’leri, Selahattin Beyazıt’ları,Ali Tanrıyar’ları,Ali Uras’ları , Faruk Süren’leri, yönetimi tartışmalı olsa da centilmenliğiyle  gönüllerde iz bırakan Özhan Canaydın’ı, son olarak Ünal Aysal’ları,Duygun Yarsuvat’ları  yetiştirdiyse de  yeni bu ayarda isimleri yetiştirmiyor. 
Tabi ; lise kökenli olmayan Robert Kolej mezunu  Alp Yalman’ı  da unutmayalım .O da döneminde epey  başarılıydı. Bu yüzden delege konusunda ağırlık sahibi olsa Lisemizin  ile Lise çıkışlı olmayanların delege yapısında dengeleyici bir düzenleme gerekliği artık açıktan dillendirilmeye başlandı. Bence Liselilerin ve Liseli olmayan Galatasaray’ların azim sahibi, iyi,kaliteli,işi bilen ve anlayan, vizyon sahibi ve temiz kalabilen isimleri bir araya getirip sil baştan bir harekete geçmelerinin zamanı geldi de geçiyor.  
Yani “Galatasaray Yeniden “ gibi oluşumlar da ancak böyle sonuç alabilirler.  Emin olunuz; öyle bir kadroyu Dursun Özbek dahi toplasa çok iş yapacaktır. Ancak taraftar nezdinde epey hayal kırklığına  yol açtığı için ikinci bir şansı yakalaması çok zor gibi. Bu yüzden Adnan Öztürk,Faruk Süren,Ünal Aysal gibi  seçim zamanı çokça konuşulan isimler  başkanlığı istiyorlarsa ki bugünkü bir kongrede şansları epey yüksektir ve hatta eşittir bile  artık , Liselilerin ve Liseli olmayan Galatasaray’ların en düzgünlerini toplayıp bir altın kadro oluşturmaları şarttır. Yalnız Galatasaray taraftarları da altın kadroya sahip çıkmalı ve sabır göstermeliler. Yoksa bu kulübü  daha da kötü günlere sürüklenir ki kimse bu durumu da istemez. 

Bu makale 1504 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ