Bugun...
11-03-2018
SİNAN ERDOĞDU

SİNAN ERDOĞDU

Oscarların Ardından Kısa Kısa (l)
90'ıncı Akademi Ödülleri’ni de geride bıraktık .  Oscar ödüllerinin 90. yılını kutlaması dolayısıyla tören sırasında kült kabul edilen Hollywood yapıtlarının yer aldığı kısa bir film gösterildiği  ve de  çok sayıda ünlünün adının  ( Kevin Spacey , Cassey Affleck, Harvey Weinstein vb)  geçtiği cinsel taciz olaylarına karşı başlatılan "Time's Up" ve "MeToo" kampanyalarının damga vurduğu  Oscarlar için derlediğimiz notları sizlerle paylaşalım.
* The Shape of Water "En İyi Film" ödülü ile "En İyi Yönetmen",  "En İyi Özgün Müzik" , "En İyi Yapım Tasarımı ve Set Dekorasyonu" dahil 4 Oscar’ı kazandı. Tür sineması  çerçevesinde de değerlendirebileceğimiz The Shape of Water, gerek içerdiği mesajlarla, gerek büyülü gerçekçi yapısıyla kazanacağı ödülleri hak etmişti. Kendisi de Meksika’dan göç ederek A.B.D’ye yerleşmiş olan Guillermo Del Toro’nun ayrımcılık karşıtı mesajları verdiği konuşması da yoğun ilgi topladı. Filmin  önemli bir boyutu da yine Tür sinemasına Oscarlarda ön almasıydı. Önümüzdeki senelerde Tür Sineması içerikli filmler bu törenlerde daha çok ödül kazanabilir. 
*Ancak; ben sosyal mesajların özgün bir içerikle sunulduğu " Üç Billboard Ebbing Çıkışı, (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri) " filmin  "En İyi Film" ödülünü alacağını daha yüksek bir ihtimalle görmekteydim. Fakat yine de ; Frances McDormand "En İyi Kadın Oyuncu" Sam Rockwell de "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" Oscar’ını aldı. Her ikisi de; duygu yüklüydü ve McDormand’ın  ödül konuşmasında törende yarışan tüm kadın adaylardan ayağa kalkmalarını rica etmesi ve "Hepimizin anlatacak hikayesi ve finanse edilmesi gereken projeleri var." Demesi gecenin en kayda değer ve anlamlı konuşmalarındandı.
*  Gary Oldman gibi birçok rolün özellikle de;  her rolün altıdan kalkan bir ustanın çok geç de olsa Oscar’a uzanması gecede beni  ve benim gibi Gary Oldman’ın aktörlüğünü  en çok beğenenleri çok mutlu etti. Oldman usta; bu ödülü En Karanlık Saat(The Last Hour) filimdeki İkinci Dünya Savaşı başlarında  görev alan dönemin İngiltere Başbakanı Winston Churchill'i canlandırması ile aldı. Gary Oldman’ın 99 yaşındaki annesi Kathleen Oldman için “Annem Kattle’ın (Su Isıtıcısı) düğmesine bas.Beklliyorum.” demesi çok duygu yüklü bir andı.
* Phantom Thread ‘deki Reynolds Woodcock rolüyle aday olan diğer bir usta Daniel Day-Lewis’in ise oyunculuğu bıraktığına çok inanmı-yorum.                (Devamı yarın)
Bu makale 382 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ