Bugun...
12-03-2018
SİNAN ERDOĞDU

SİNAN ERDOĞDU

Oscarların Ardından Kısa Kısa (ll)

Sahne dünyasında pek emeklilik olayı yoktur. Sanatçılar ölene kadar mesleklerini yaparlar. Bence bir iki sene kafa izni yapıp sahalara geri dönecektir. * Bu senenin genç kuşaktan dikkat çeken isimi ise Jordan Peele’ydi. Kapan(Get-Out) ile  "En İyi Film", "En İyi Yönetmen" ve "En İyi Özgün Senaryo" dallarında aday olan Peele 90.Oscarlarda "En İyi Özgün Senaryo" dalında ödül aldı.  Film  ise Oscarlarda ve son dönemdeki Amerikan sinemasında sıklıkla gördüğümüz Siyahilere yönelik ayrımcılığın ele alındığı örneklerden bu sene en dikkat çekeniydi. Üstelik düşük bir bütçeyle çekilmesiyle bağımsız sinemacıların bu seneki önemli örneklerinden oldu.
* Usta yazarlardan James Ivory de Beni Adınla Çağır(Call Me by Your Name) ile En İyi Uyarlama Senaryo’yla ödül kazandı. Filmle ilgili değerlendirmeyi yakın bir zamanda paylaşacağız. 
*Bir başka dikkat çeken isim; Uğur Böceği (Lady Bird)’in yönetmeni olan, Greta Gerwig’di. O bu sene ödül kazanamadı . Ancak; geleceği parlak isimlerden birisi de Gerwig. Filimde Lady Bird McPherson’a hayat veren Saoirse Ronan’ın da geleceğinin parlak oluğunu belirtmek gerekir. 
*Ben Tonya ('I, Tonya') filmindeki kızına kötü davranan  karakteri çok iyi canlandıran Allison Janney de bu sene Oscar’ı hak eden isimlerdendi. Tabi; Margot Robbie’nin de önünün açık olduğunu ifade etmek gerekiyor.  
*Sporda ;rekabetin rekabet olmaktan çıkıp pis bir hal aldığında nelere yol açtığının/açabildiğinin çok önemli bir örneği dopingler ve konuyu Rusya’nın karıştığı doping skandalı üzerinden eğilen "Icarus" da “En İyi Belgesel” Oscar’ını kazandı. Tabi; öteden beridir Amerika’da  var olan Rusya karşıtlığının son dönemde ivme kazanması da ödülü almasında etkin bir faktör denilebilir. Ancak; A.B.D ve Avrupa ülkeleri ile bizde de çok sayıda doping skandalının olduğunu atlamayalım ve aynı zamanda dopingin bir dünya sorunu olduğunu unutmayalım !
* Spor demişken hayranı oluğum bir basketbol efsanesinin  2016'da emekliliğe ayrılan Kobe Bryant'ın yazdığı "Dear Basketball"ın  "En İyi Kısa Animasyon" ödülü kazanması beni ve Kobe severleri gerçekten mutlu etti. Onun hikayesini ayrı bir yazıda değerlendireceğim.
*“İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiliz ve Fransız askerlerinin Fransa'nın kuzeyindeki Dunkirk kasabasından tahliye edilerek Manş Denizi'ni aşması ve İngiltere kıyılarına ulaşmasını  işleyen "Dunkirk" tahmin ettiğimiz gibi sinematografik dallarda ödüllere ulaştı. Tabi; Blade Runner 2049’u da atlamayalım. Blade Runner 2049’ın görüntü yönetmeni Roger A. Deakins’ın  on üçüncü adaylığında aldığı ödül kendisi için “13 Uğursuzluğunu Yaşamadı” yorumlarına yol açtı.
* Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ında yarış çok çetindi ve sürpriz yapabilir dediğimiz A Fantastic Woman bu dalda ödülü Şili’ye götürdü.  Filmin iki özelliği var; birincisi son dönemde Amerikan ve Dünya sinemalarında karşımıza çıkan LBGTİ teması ele alınmış, ancak bu ele alınış biçimi düzeyli ve ölçülü olmuş. Filmin baş karakterinin trans biri olması ve hayat arkadaşına ki , yaşlı bir beyefendi idi;  duyduğu derin sadakat, filmi  bu seneki rakiplerinden , hem de çok iddialı rakiplerinden sıyrılmasına ve sürpriz yapmasına vesile oldu. İkinci özellik; film pazarlama stratejisini çok iyi kullandı ve ödüllerin yakın olduğu bir dönemde gösterimde olması da , ödülü almasında çok önemli bir unsurdu. Benim bu daldaki ödülüm ise; Beden Ve Ruh(Body On Soul)’a aittir. Sebebini de önceki yazılarımda anlamıştım. “Büyülü Gerçekçi” unsurlara sahip filmleri seyirciyi başka dünyalara taşımasından ötürü çok tutmaktayım. 

Bu makale 459 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ