Bugun...
26-02-2018
SİNAN ERDOĞDU

SİNAN ERDOĞDU

Tonya Harding ve Hırs Felaketi (ll)

Bu  vahşi saldırıya rağmen Kerrigan kendini kısa süre içinde  toparlayıp  1994  Lillehammer Kış Olimpiyatları'nda sevgi seli eşliğinde gümüş madalyanın sahibi olurken; ulusal yarışmada birinci olan Tonya  Harding gözyaşlarıyla yarışı  yarıda bırakmış ve  devam ettiği yarışta, ancak sekizinci olabilmişti. Oksana Baiul (Ukrayna) birinci olurken , döneminin efsanesi iki olimpiyat altınlı  Katarina Witt (Almanya) da Harding’in bir sıra üstüne yedinci olabilmişti. 
FBİ  (Amerikan Federal Bürosu ) tarafından yürütülen gizli soruşturma ise Kerrigan'a saldırıyı, Harding'in eski kocası ve korumasının düzenlediğini ortaya çıkardı. Bu uzun süre konuşulan skandalda bir detay daha vardı, Harding'in koruması Shawn Eckhardt aynı zamanda  Harding’e ölüm tehdidi  gönderen ve tüm  olayların da  fitilini ateşleyendi !  Üstelik iki de parayla tutuğu yancıları vardı. 
Harding'in eski eşi Jeff Gillooly ve koruması Shawn Eckhardt, Nancy Kerrigan'ı düzenledikleri saldırı sebebiyle hapse girerken, bu saldırıdan haberi olduğu iddia edilen Tonya Harding de suçlu bulundu. Eckhardt'ın mahkemede bahsettiği üzere plan, Kerrigan'ı sakatlamak değildi ,niyetleri  Kerrigan'a yalnızca Kış Olimpiyatlarına katılmaması için tehditte bulunmaktı ancak işler planlandığı gibi gitmemiş; ortalık fena karışmıştı. 
Sonuçta hepsi çeşitli cezalara çarptırıldı. En ağırı da  Tonya  Harding’e verilmişti. Buz pistlerinden ömür boyu men cezası alarak uzaklaştırılıp, 160.000 dolarlık tazminata ve 500 saatlik kamu hizmetine çarptırıldı. Karardan sonra ise Harding jüriye ; “Kendim olabildiğim yer" demiş ve ağlamıştı; lakin ağlamak alınan kararı değiştirmedi. 
Bu anlattığımız skandal sporda, rekabetin rekabet olmaktan çıkıp pis bir hal aldığında nelere yol açtığının/açabildiğinin çok önemli bir örneği. Üstelik insanları hor görmenin, aşağılamanın ne gibi toplumsal problemleri de beraberinde getirdiğinin  de kanıtı.  
Bu anlamda derdini anlatabilen Ben,Tonya (I,Tonya)  Craig Gillespie'nin yönetmenliği ve  Margot Robbie'nin başarılı performansıyla akıllarda kalan bir çalışma olmuş, tabi Tonya’nın  kötü davranışlara sahip annesini canlandıran Allison Janney de Jeff Gillooly’i  canlandıran Sebastian Stan ve Shawn Eckhardt ‘ı  oynayan  Paul Walter Hauser da başarılı performanslarıyla filmi çok iyi yerlere taşıyor. Film aşırı  hırsın  ne gibi sonuçlara yol açtığını bizlere etkili bicimde anlatıyor.
75.Altın Küre Ödüllerinde “Ben, Tonya”  bir ödül aldıysa da 90.Oscar’larda da 1 veya 2 ödül alabileceğini düşünenlerdenim. Margot Robbie'nin üstün oyunculuğuna karşın çok sıkı bir rakibi var, o da Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri) filimde oyunculuğunu çok beğendiğim  Frances McDormand.   Ödülü bu iki isimden birini alacağını tahmin ediyorum. Her sene başarılı performans sergileyen ve Oscarların favori adaylarından olan Meryl Streep de sürpriz yapabilir. Ancak Streep’in ödül kazanma ihtimalinin düşük olduğunu belirmeliyim. 
Sinema severlere bu ara önerebileceğim filmlerden  Ben,Tonya (I,Tonya)’nın ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün ünlü sözünün  bir spor ve sinema sever olarak daha da  bir anlam kazandığını görüyorum. “Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim.” 

 

Bu makale 374 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ