Bugun...
25-02-2018
SİNAN ERDOĞDU

SİNAN ERDOĞDU

Tonya Harding ve Hırs Felaketi (l)

Sporun yapılma amacı insani gelişimi teşvik etmektir. Centilmen olmayı sağlamaktır. Rekabeti cirkinleştirmeden kitlelere sporu sevdirmektir.

Bu arada toplumlarda kardeşlik duygularını geliştirmek demektir spor. Bu yüzden olimpiyatların ayrı bir oÅNnemi vardır. OÅNyle ki son Kış Olimpiyatlarında Kuzey ve Güney Kore ortak bir takım ve ortak bir bayrak altında yarışmakta, dünyanın en tartışmalı siyasi gürlerinden olan Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-Un'un kız kardeşi Kim Yo Jong Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile bir araya gelip sohbet ederek oÅNnemli mesajlar verdiler.

Kış Olimpiyatlarının olduğu bu günlerde, dünya spor tarihinin en tartışmalı gürlerinden olan bir ismin yaşam oÅNyküsü sinema salonlarında goÅNsterilmeye başlandı.

1994'e uzanıyoruz. Daha 21 yaşında (1991) uluslararası bir müsabakada UÅNclü Aksel (triple axel) hareketini tamamlayabilen Amerikalı ilk kadın sporcu olan(dünyada ikinci) Tonya Harding oÅNzel yaşamında pek de başarılı değildi. Annesi, eşi ona koÅNtü davranıyor, hatta lmde anlatıldığı gibi eşi icin uzaklaştırma kararı dahi alşimisti. En fenası da aile sevgisinden mahrum kalmasıydı. Zengin de fakir de olsanız aile sevgisiyle yetişmediğiniz zaman hayat sizin icin zor gecer. Ki; Tonya Harding'de de bunun izleri goÅNrülmekte.

Annesinden ve icinde bulunduğu ev ortamından kacmak icin 20 yaşında Jeff Gillooly ile evlenmiş olan ve oÅNzel yaşamında pek aradığı sıcak ortamı yakalayamayan Tonya Harding bir de üstün yeteneklerine karşın sırf taşra koÅNkenli ve yoksul olduğu icin yeterince iyi giyinemediğinden de dolayı jürilerden yeterince iyi puanlar alamıyordu. Tonya; disiplinsizliği ve 'avam' goÅNrülen tavırları yüzünden sıkca eleştiri yağmuruna tutuluyordu. Yarışmalara gec kalıyor, kıyafeti hazır olmuyor ve astımına rağmen sigaradan geri durmuyordu.

Film bu noktada Amerikan toplumuna da şekilci, insanları kategorize eden, sınıfsal ayrımcı davranışlardan oÅNtürü ağır bir goÅNnderme yapıyor. Ayrıca aile sıcaklığının ne kadar değerli olduğunu da gayet de yerinde vurguluyor. Tonya’nın soÅNz konusu lmde de meşhur bir parcamızda olduğu gibi “Kendisini deli gibi sevecek, yılları durduracak, dünyasını dolduracak” bir sevgi istediği de acık ve net goÅNrülüyor.

Peki o sevgiyi Jeff Gillooly veriyor mu derseniz, kendisi hem severim hem doÅNverim kafasında. Annesini de yukarıda anlattık ve bir kac kere de evlenmiş; Tonya da doÅNrdüncü evliliğinden olan kızı.

Gelelim lme konu olan esas olaya, 1991'de Tonya Harding'in büyük bir başarı elde ettiği yarışta Nancy Kerrigan ücüncü olmuştu. Ancak; Kerrigan kısa sürede yükselmeyi başarmıştı. OÅNyle ya; 1992’deki Albertville Kış Olimpiyatları'nda da Nancy Kerrigan ve Tonya Harding birlikte yarışmışlardı. Kerrigan da bronz madalya alırken Harding de doÅNrdüncü olmuştu. Aslına bakarsanız ikili günlük hayatta sıkı iki dosttu, aralarında herhangi bir düşmanlık olmadığı gibi birlikte cok anıları vardı.

Gelin goÅNrün ki; 1994'teki şampiyona oÅNncesinde, Nancy Kerrigan yüzünü goÅNrmediği bir adam tarafından dizine demir sopayla vurularak sakatlanıyor. Tabi oÅNncesinde de Tonya Harding de bir oÅNlüm tehdidi alıyor. Ulusal yarışmada rakipsiz kalan Tonya Harding yarışmayı zirvede tamamlıyor. Akıllarda Nancy Kerrigan’ın “Neden Ben ? “ sorusu kalıyor .

(Devamı yarın)

Bu makale 382 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ