Bugun...
21-04-2018
SİNAN ERDOĞDU

SİNAN ERDOĞDU

Üç Ustaya Veda (ll)

Miloš Forman’ın ölümünün hemen sonrasında ise bu kez de Taviani Kardeşlerin büyüğü olan Vittorio Taviani 89 yaşında aramızdan ayrıldı. Paolo ve Vittorio Taviani yani Taviani kardeşler daha çok Güney İtalya'nın toplumsal sorunlarını ele aldıkları filmlerini birlikte yazıp yöneten ve 1960 sonrası sinemacı kuşağının en önemli isimlerinden. Babaları, faşizm karşıtı olduğu için Mussolini döneminde baskıya uğramış bir avukat. Siyasal tutumlarını açıkça belirttikleri sinema yazıları ve deneysel oyunları ile dikkatleri çektiler.
İtalyan yeni gerçekçi anlayışın önemli bir temsilcisi olan Taviani kardeşler 1977 tarihli Padre padrone'yle (Babam ve Ustam) ile tüm dünyada tanınır hale gelmişlerdir. Bir çobanın babasıyla feodal geçmiş yaşamıyla ,modern yaşam arasındaki arada kalma halini ele alan bu filmin haricinde çok sayıda iz bırakan eser bıraktığını söylememiz gerekir. Bunların başlıcaları, I sovversivi (1967; Bozguncular), Sotto il segno dello scorpione (1969; Akrep Burcu Altında),
San Michele aveva un gallo (1972; Aziz Mikail'in Bir Horozu Vardı), La notte di San Lorenzo'da (1982; San Lorenzo Gecesi), Kaos (1984), Good Morning Babilonia (1986; Günaydın Babil), Tu ridi (1998; Gülüyorsun) ve 62. Berlin Uluslararası Film Festivali'nde Altın Ayı ödülünü alan 2012 tarihli Cesare deve morire ( 2012 Sezar Ölmeli) en fazla öne çekenlerdir.
Taviani kardeşlerin San Lorenzo Gecesi’inden tam 36 yıl sonra İkinci Dünya Savaşı ve İtalya İç Savaş’ının ülke üzerindeki etkilerini ele aldıkları son filmi olan Hesaplaşma’sı (Rainbow/ Una Qusetione Privata ) İtalyan Romancı Beppe Fenoglio'nun 1963'te yayınlanmış en ünlü eserinden bir uyarlama. Söz konusu uyarlamayı da 37. İFF’de izledim. Film aslında hayatla ve dünyayla da bir hesaplaşma filmi. Bunu da usta işi bir sinematografi ve anlatı diliyle ince bir şekilde anlatmışlar. Keskin bir çizgisi olan Hesaplaşma’yı usta kardeşlerin bir veda resitali olarak değerlendiriyorum. İtalya’nın yeni dönemdeki yıldız oyuncularından olan Luca Marinelli de bu hesaplaşmaya uygun bir oyunculuk sergileyerek, filmi daha iyi bir noktaya taşımış.
****************************************
Ustalara veda ederken, yazıyı hazırladığımız gün, Vurgun (Muazzez Abacı), Rüyalarım Olmasa /İmkânsız ( Zekai Tunca) , Tek Hece,Ya Evde Yoksan, Ayşen, Gelin Birlik Olalım’ın olduğu 40 şiir, (Orhan Gencebay), Git (Candan Erçetin) gibi unutulmaz şiirleriyle yüreklerde iz bırakan Cemal Safi’nin ölüm haberini aldık. Safi canını,Salı akşam saatlerinde çok güzel bir şiirinde Kainatın Ulu İmparatoru olarak tasvir ettiği Allah’a teslim etti. Geride Miloš Forman ve Vittorio Taviani gibi eşsiz niteliğe sahip eserler bıraktı.
Onun çok sevdiğim ve Zekai Tunca’nin müthiş yorumladığı sevenin cevap alamayanınca sevdiğinden yeniden cevap alabilmek için kaleme aldığı eşsiz şiiri Rüyalarım Olmasa /İmkânsız’nı Safi anısına paylaşmak isliyorum.
Yıldızlara baktırdım fallara çıkmıyorsun
Seni görmem imkansız rüyalarım olmasa
Pencereden bakmıyor yollara çıkmıyorsun
Seni görmem imkansız rüyalarım olmasa
Zor mu geldi kalbinde bana sevgi saklamak
Yakıp gittiğin yeri dönüp bir kez yoklamak
Değil sabaha kadar seni öpüp koklamak
Seni sarmam imkansız rüyalarım olmasa
Sevmesem özler miyim seni can pahasına
Ne olur bir fırsat ver, beni bir daha sına
Adını söyleyemem senden bir başkasına
Seni sormam imkansız rüyalarım olmasa
Düşlerimde incitsem günlerce uyuyamam
Sana değil, saçının bir teline kıyamam
Yıllar sonra dönsende' nerde kaldın' diyemem
Seni kırmam imkansız rüyalarım olmasa
Yalvarırım mektup yaz beş dakkanı ayırda
Su serp yanan sineme sağlığını duyur da
Yaban gülü gibisin dağda,kırda,bayırda
Seni dermem imkansız rüyalarım olmasa..”

Bu makale 167 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ