Bugun...
20-09-2017
SİNAN ERDOĞDU

SİNAN ERDOĞDU

Voleybol ’da Sürpriz Değişiklikler

En son yazımızda Avrupa Basketbol Şampiyonası’nı yazmıştık. İstekli ve mücadeleci karakteriyle gelecek şampiyonlar için umut veren 12 Dev Adam’ın son maçını Sinan Erdem Spor Salonu’nda hem kahrolarak hem de takdir ederek izledim. Evet bir   Bobby Dixon’un  sakatlığı ve  Ersan İlyasova’nın yoklukları  bizi bir  Çeyrek Final hatta Yarı Final’den  ettiyse de genç kuşağın  başarılı çizgilerini ben  12 Dev Adam’ın önümüzdeki dönemde dünya arenasında daha çok göreceğimizin işareti olarak görüyorum. Pes etmeyen bir kimliğe sahip olmamız; bizim büyük bir avantajımız ve bu avantajı iyi değerlendirmek çok önemli .
Basketbol demişken Avrupa Basketbol Şampiyonası’nı kazanan Slovenya'yı da tebrik ediyorum. Slovenya doğrusu  maçta takım oyunu sergiledi ve Sırbistan gibi güçlü rakibini geçmeyi başardılar.
*****************************************
Slovenya demişken; Türkiye, 2017 Dünya 23 Yaş Altı Kadınlar Voleybol Şampiyonası'nın finalinde karşılaştığı Slovenya'yı 4-0 yenerek altın madalyanın sahibi oldu. Slovenya'nın başkenti Ljubljana'daki Arena Stozice'de oynanan final maçında karşılaşan Genç Sultanlarımız iyi birer oyun ortaya koyarken, 3'üncüsü yapılan Dünya 23 Yaş Altı Kadınlar Voleybol Şampiyonası'ndaki ilk altın madalyasını kazandı. 2013'te Meksika'da organize edilen turnuvada 5. sırayı almış ve  2015'te Ankara'nın ev sahipliği yaptığı şampiyonada ise 2. Olarak şampiyonluğu kıl payı kaçırmıştık. Genç Sultanlarımızı elde ettiği başarıdan ötürü kutluyorum.Diğer yandan ise köşemize başlık konusu olan ve Uluslararası Voleybol Federasyonları Birliği'nin hayata geçirmeyi düşündüğü bazı kurallar da  bu şampiyonada test edildi. Bu kurallara göre 4 set alan takım, maçı kazanacak. Bir seti kazanmak için 15 sayıya ulaşan takımın, en az 2 fark yapması gerekiyor. Setlerin arasındaki süreyi 2 dakika olarak belirleyen FIVB, takımların 2'nci ve 4'üncü setten sonra saha değişimi yapmasına, ilk set ve 7'nci setin ilk servisini atacak takımın para atışıyla belirlenmesine karar vermiş durumda. 4'üncü setten sonra maçın uzaması halinde takımlar her setten sonra saha değiştirecekler. 
Şampiyonada takımlar 4-0, 4-1, 4-2'lik galibiyetlerde 3 puan, 4-3'lük galibiyette 2 puan, 4-3 kaybedilen maçta 1 puan alırken, 4-0, 4-1 ve 4-2'lik yenilgilerde ise salondan puansız ayrılacaklar.
Bu yeni ve sürpriz sayılacak olan değişliklerin hemen değil, iki sene içinde hayata geçirilmesi planlanıyor. Tabi;  ortaya çıkan bu yeni kurallardan memnuniyetsizlik duyulursa ;voleybolda mevcut kurallarda devam edecek. 
******************************************
Değerli okuyucularımızın, öğrencilerin, idarecilerin,  öğretmenlerin ve okulların emektar personeli ile servis çalışanlarımızın 2017-2018 eğitim-öğretim yıllarının hayırlı olmasını diliyorum. Eğitim aşkıyla canlarını oraya koyan  tüm eğitim gönüllerini, eğitim şehitlerini de buradan  rahmet ve saygıyla anıyorum. Dilerim ve ümit ederim ki; verimli bir sene olsun. 

Bu makale 915 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ