Bugun...
14-12-2017
SİNAN ERDOĞDU

SİNAN ERDOĞDU

Yeniden “Star Wars”

Sinema tarihinin kült eserlerinden olan Star Wars ; Star Wars: Son Jedi ile yeniden sinema severlerin karşısına çıkıyor. Star Wars: Son Jedi filmi için senarist/yönetmen Rian Johnson'ın epey ilginç girişimleri oldu. Bu yazımızda bu nedenle film eleştirisi yerine dikkat çeken bu ilginçlikleri ele alalım dedik. Bu arada film eleştirisine ise ileriki yazılarımızda yer vereceğimizi söyleyelim. 
Filmin çekimleri boyunca Johnson kendisine ait 35mm kamerasını boynunda tuttu ve ilgisini çeken her şeyin doğaçlama fotoğrafını çekti. Evet; yanlış duymadınız. Johnson hem yazdı, hem yönetti, üstelik doğaçlama fotoğrafları çekti. Bununla kalınmadı tabi ki yönetmen Johnson; Millenium Falcon’u da hazırladı ve tabii bu an da  fotoğrafa kaydedilip, basına verildi. 
Oscar ödüllü  usta yapım tasarımcısı Rick Heinrichs  ise film için Son Jedi ortamlarını tasarlayıp yaratım aşamasında görev aldı. Peki bunun için ne yapıldı derseniz. Öncelikle; büyük ölçekli bir inşa yapıldı, stüdyolarda tam 120 set kuruldu ve Hırvatistan’ın  Dubrovnik şehriyle ,İrlanda’nın Wild Atlantic Way kasabalarında ayrıca özel setler kuruldu. 
Örneğin Jedi’lerin olduğu yer için İrlanda'nın batı sahilinde bir tepede tasarım yapılmasına rağmen , ama uygulama, lojistik ve güvenlik nedenleriyle orada çekim yapmak  mümkün değildi. Bu yüzden de set için , keşişlerin yaşadığı ada kulübelerinden esinlenilen bir grup arı kovanı kulübesi, önce Pinewood'da  inşa edildi. Pinewood'daki çekimler tamamlanınca, set toparlandı, taşındı ve İrlanda'daki tepeye kuruldu
Prodüksiyondan önce de usta tasarımcı Heinrichs Skywalker Ranch'de bulunan görkemli görsel kütüphaneyi bir güzel inceledi. Sonra  da ekibiyle paylaşmak için kendine özel büyük bir referans kütüphanesi oluşturdu. Bu sayede ekip de senarist/yönetmen Rian Johnson tarafından tasarlanan yeni kavramları keşfederken ve yeni dünya ve ortamları hayal ederken George Lucas'ın estetik anlayışını araştırma ve itibar etme imkanını yakalamış oldu. 
Michael Kaplan ve ekibi için Canto Koyu kumarhanesi sahnelerinde kullanılan kostümler epey uğraştırdı desek yeridir. Bunun için yüzlerce kostüm dikildi,  tabi  her biri diğerinden farklıydı. Tüm kostümler, hazırlık sürecinin  sadece üçte ikisini aldı. Ekip malzemeleri bulabilmek için New York'dan Los Angeles'a ve Londra'dan Floransa'ya kadar bir çok yeri gezdi ve temin etti. 
Filmin süpervizörü olan  Neal Scanlan da belirli roller için  tam 130 yaratığın tasarlanmasında ekibe epey yardımcı oldu. Yine Luke Skywalker'ın yaşadığı ıssız ada olan Ahch-To'da yaşayan Porgların tasarımı da Scanlan ve ekibinin işi. Sanırız flşmden sonra bir prog furyası başlarsa şaşırmayız.
Filmle alakalı pek çok şeyi  merak ettiğinizi biliyorum. Sadece bir bölüm hakkında bilgi vereceğim sizlere. O da Carrie Fisher’in ölümü sebebiyle (General Leia) neler yaşandığına dair bilgiler olacak . Öncelikle Fisher’in sahneleri Carrie Fisher’in ölümünden  önce çekilmişti. Filmde karakter de (General Leia) vücuduna yediği darbe sonucu komaya giriyor ve başka bir karakter de (Amiral Holdo)  onun yerine geçiyor.  
Star Wars: Son Jedi ile ilgili olarak, basından da derlediğimiz bu ilginç bilgilerden sonra bir sonraki filmin de Han Solo üzerine kurulduğunu ve 25 Mayıs’ta tüm dünyada gösterime gireceğini söyleyelim.
Bu arada  Star Wars: Son Jedi ile alakalı okuyucularımızın da  kayda değer olması kaydıyla eleştirilerine de yer veriyor olacağız.
Facebook’taki  https://www.facebook.com/sinan.erdogdu ile ve Twitter’deki  https://twitter.com/serdogdu4 hesaplarımız üzerinden yazıları bana ulaştırabilir veya benimle yazışabilirsiniz. Filmlerle alakasız yazıları  da  her zaman olduğu gibi  istisnai  durumlar haricinde  değerlendirme dışı bıraktığımızı buradan  bir kere daha söyleyelim.  
Haldun Dormen’in tiyatromuza kazandırdığı fakat daha sonra yönetmen kimliğiyle de   tanınan Kemal Uzun’u vahşi bir cinayet sonucu,         İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Cağlar’ı  ise kalp krizi sonucu kaybettik. Vefat eden bu iki önemli kişiye Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve yakınlarına sabır ve baş sağlığı diliyoruz.  

Bu makale 511 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ