Bugun...
18-11-2017
SİNAN ERDOĞDU

SİNAN ERDOĞDU

Yol Arkadaşlığı

Son dönemde yaptıkları 3 Adam programıyla da bilinen İbrahim Büyükak ise gecen sene içeresinde çıkardığı Küçük Esnaf adlı başarılı güldürüyle iyi ve güzel bir çıkış yakalamış ve doğrusu da bir sonraki işini merakla beklediğimiz isimlerden olmuştu. Üç Adam’ın en azından ikisini bir arada gördüğümüz (İbrahim Büyükak ve Oğuzhan Koç) Yol Arkadaşım ise hem yol arkadaşı olmanın önemin vurgulandığı bir film .Bu nedenle de sırf bir güldürüden ziyade filmi sosyal içeriğiyle de değerlendirmek daha doğru olacaktır .
Filmi kısaca özetlersek; Onur (Oğuzhan Koç) başarısız mı başarısız bir ilaç mümessili. Yani hayatta bir başarısı da yok .Kurban Bayramı'na çok az bir zaman kala üç hedefi belirler . İlki; Ayvalık’taki kız arkadaşının ailesiyle tanışmak, İkincisi kovulduğu işini geri kazanmak ve üçüncüsü de ilk iki hedefi yol arkadaşı Şeref’e (İbrahim Büyükak) rağmen başarmak. Tabi sonra hikayeye Bahar’da (Aslı Bekiroğlu) dahil oluyor ve olaylar gelişiyor.
Filmin ilk yarısı komedi tarzının ikinci yarısı da dram hatta romantik komedi tarzının ağırlık kazandığı bir iş. Ancak komik sahne ve espriler bulunmakla birlikte asıl verdiği mesajlar çok önemli. Öncelikle hayatınız boyunca edindiğiniz yol arkadaşlarının olumlu veya olumsuz taraflarını yaşamakla birlikte yol arkadaşlığının ne kadar kıymetli olduğunu çok daha iyi anlıyorsunuz. Sonra ise ; ahde vefa duygusunu vurguluyor film. Yani; vefa bir semt adı olmamalı ve vefasızlık yapıldığında ne kadar kötü sonuçlarla karşı karşıya kalınabileceği gözler önüne seriiyor. Yine şirketin oldukça sinir bozucu patronu olan Fevzi karakteri (Emre Kınay) üzerinden bir emek sömürüsü eleştirisiyle karşı karşıyayız. Bir başka mesaj da çevre sevgisi üstünden veriliyor ki; burada komedi unsurları da yerinde serpiştiriliyor.
Anlayacağınız bir komedi filmi gibi duran Yol Arkadaşım bir komedi filminden ziyade Küçük Esnaf’da olduğu gibi sosyal mesajların güldürü ve drama türüyle harmanlandığı bir film olarak bakıyorum. İbrahim Büyükak ise çizgisini biraz daha geliştirmiş durumda .İleride ise güldürü dalında farklı konulara da eğilmeli. Örneğin ;bir kara-komedi tarzı film çekse en azından bu alanda bir işini görmüş oluruz.
Oyuncu kadrosu geniş olan filmde 3 Adam programından ötürü olsa gerek ki TV 8’de yayınlanıyordu; Acun Ilıcalı’ yı konuk oyuncu olarak görüyoruz. Tabi; 3 Adam ekibinin diğer bir üyesini Eser Yenenler’i de bir sahnede konuk oyuncu olarak görüyoruz. Ancak ; konuk oyunculardan olan Dilber Ay filme renk katmakla kalmamış bir de filmi performansıyla farklı bir yere çekmiş .Sosyal medya üzerinden tanıdığımız Aslı Bekiroğlu ileriki zamanlar için ümit verirken filme performansıyla renk katan diğer bir isim de Emre Kınay olmuş . Diğer isimlerin de (Koç,Büyükak ve Ece) başarılı performanslar koymuş olmaları filme olumlu bir artı katıyor.
Filmin eleştirilecek tarafları ise ben şunu söylemek isterim ki; baş karakterlerin kentteki sorunları filme uygun olarak güldürü diliyle de olsa biraz daha fazla izleyiciye yansıtılabilirdi.
Yani yol filmi içeriğinde olan filmin bütünlüğünü de bozmadan karakterlerin kentteki sorunları daha fazla yer tutabilirdi.
Bütün bunlara rağmen seyirciye hoşça bir vakit geçirten; en azından gittiğimiz seansta böyleydi İbrahim Büyükak ve filmde emeği geçenleri en içten dileklerimle kutluyorum.

Bu makale 407 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ