Bugun...
01-10-2017
SONNUR ADA

SONNUR ADA

Duygusal Bağımlılık Dili

Çok hassasım…
Kırılgan bir yapım var…
Duygusalım ben…
Benimle ilgili ne düşünüyorlar acaba?
Alıngan olduğumu biliyorum…
Yukarıdaki cümleleri ve benzerlerini sıklıkla duymuşuzdur. Kendimiz için de kalıp cümle olarak kullanmışızdır.
     Kalıp cümle ile ifade cümlesi birbirinden farklıdır; “Çok hassasım ben” kalıp cümle, “Bu konuda çok hassasım” ise ifade cümlesi. Kalıp cümle kullanıyorsak kendimizi ifade edemiyoruz demektir. O zaman duygu ve düşüncelerimizde duygusal bağımlılık dilinin etkisi egemen demektir. 
 Duygusal bağımlılık dili nasıl oluşur?
Evde misafir var. Baba oğluna doğru dönüyor ve oldukça net bir cümleyle, ‘’Benim oğlum beni çok seviyor amcası’’ diyor. Çocuk kafasını panikle annesinin komşu teyzeyle oturduğu yere doğru çeviriyor, anne duydu mu acaba diye. Baba hızını alamıyor, ‘’söyle bakayım oğlum, anneni mi beni mi daha çok seviyorsun?’’ diyor. Çocuk cevap vermeden amcası, ‘’Bak, annesini seviyor demek ki’’ diyor, baba ‘’hadi oğlum’’ derken anne de dahil oluyor: “Hadi oğlum söyle, baban duysun beni ne kadar çok sevdiğini”… Arkasından gülüşmeler… Çocuktan ilk cevap cümlesi, “İkinizi de…” Hemen tepkiyi görmek için bakıyor. Anne ve baba, şakayla karışık birbirlerine, “senden korktu, söyleyemedi kimi sevdiğini…” diyerek sohbetlerine geri dönüyor. Çocuğun yüzünde annesini de babasını da memnun edememenin paniği vardı; sanırım gözleri de dolmuştu…
5 - 6 yaşlarında kız çocuğu annesiyle beraber mağazadan içeriye girdi. Annenin yanında bir kadın arkadaşı da var. Annenin telefonu çaldı, arkadaşına anlamlı bir şekilde bakış atarak telefona cevap verdi. Sesi kontrollü ve mesafeliydi. Telefonu küçük kızına doğru uzattı, çocuk telefonu aldı ve neşeli bir sesle, “babacım annem bana renkli kalem alacak’’ dedi. Kısa ama neşeli bir konuşmanın ardından telefonu annesine uzattı. Anne telefonun kapandığından emin olunca kızına döndü ve “annecim, ben sana demedim mi, baban beni üzünce ona babacım demeyeceksin…”
17 yaşında bir delikanlı, babası olduğunu düşündüğüm orta yaşlarda bir adamla konuşuyor. Delikanlı babanın ağzından çıkan cümleleri anlamaya çalışıyor. “Biz ne yaptıysak annenle senin için yaptık’’, “Ben babamdan senin gördüklerinin hiç birini görmedim”, “Bak annene, hala senin için çalışıyor’’… 
 22 yaşında bir genç, anne ve babasının öleceğini düşündüğünde çok acı çektiğini ve oturup ağladığını söyledi. Ve bu duyguyu sıklıkla yaşadığını, anne-babasının sağlıklı olduğunu ama yine de böyle düşünmekten kendini alamadığını söyledi. 
Genç kız konuştukça ortaya çıkan ifadelerin fotoğrafı, anne-babanın çizdiği tablo, “Sizleri büyütmek için biz neler çektik… Yemedik yedirdik, içmedik içirdik…” 
Gençte oluşturduğu anlam; annem ve babam ölürse bizim yüzümüzden… Ve onlara bir şey olursa, ben ne yaparım…
Yukarıdaki örnekler, küçük çocukların, delikanlının ve genç kızın maruz kaldığı dil, duygusal bağımlılık dili, acıma duygusu oluşturmaya yönelten bir iletişim dilidir aynı zamanda. Her birimizin hayatında bu yönde verebileceğimiz sayısız örnek vardır. Öncelikle kendimizi dinleyelim, duygusal bağımlılık dili kullanıyor muyuz? 
Kullandığımız dilde kalıp cümleden ifade cümlesine geçersek, bizim duygu ve düşüncelerimizde de zaman içinde değişim olacaktır. ‘’Ben…… böyleyim’’ kalıp cümlesinden, ‘’Ben bu durumda…. böyleyim’’ ifade cümlesi, bizim olay-durum veya kişi karşısında daha sağlıklı analiz yaparak sonuç cümlesi kurmamıza yardım edecektir.
 Unutmayalım lütfen! İletişim dilinde duygusal bağımlılıkları öğrettiğimiz çocuklarımızın düşünce ve duygularının dili, yetişkinliklerinde de bağımlı olacaktır.Birbirimiz için, koşul koymadan duygu ve düşüncelerimizi paylaşabileceğimiz, anlama ve anlaşılma odaklı iletişim köprülerimiz olsun…

                                                                                                                                                                             İLETİŞİMUZMANI: adasonnur@yahoo.co.uk  

Bu makale 998 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ