Bugun...
19-05-2018
UĞUR FARUK YILDIZ

UĞUR FARUK YILDIZ

19 Mayıs’ı Anlamak

Bazı günler vardır ki bir ulusun kaderi değişir. kelebek etkisi yaratacak bir olaylar zinciri başlar ve bu olayların karşısında dünya üzerinde yer alan hiçbir insani güç dayanamaz. İşte 19 Mayıs 1919 günü olanlar da böyle bir şeydi.

Vatan toprakları bilfiil işgal edilmiş ve bu işgale karşı durması gereken İstanbul hükümeti de bu işgal karşısında aciz kalmıştı. Memleket büyük bir buhran ve maalesef ki umutsuzluk içerisindeydi. Belki de Türklerin tarihinde ilk defa bu kadar umutsuz ve kötü durumu kabul etmiş şekilde idi insanlar. Ancak bir kişi vardı ki bu durumu ölse bile kabullenmeyecek kadar yürekli ve bu duruma karşı nasıl karşı çıkıp bir ulusu düze çıkarabileceğini bilecek kadar da zeki idi. Evet bu kişi tahmin ettiğiniz gibi Mustafa Kemal Atatürk idi. Allah’ın bir lütfu olduğunu düşündüğüm Atatürk öyle bir Milli Mücadele ateşi yaktı ki bu ateş hala yanıp durmakta ve Türkiye Cumhuriyetini yaşatmaktadır.

19 Mayıs 1919 günü başlayan olaylar zincirinde bir Milli Şahlanış hareketi yaşanmış Kurtuluş Savaşına girilmiş ve kazanılmıştır. Meclis kurularak Cumhuriyet ilan edilmiş ardından da hem saltanat hem de halifelik yürürlükten kaldırılarak ülke insanının önünü tıkayan ve zamanımızda geçerliliği kalmamış iki kurumdan ülkemiz kurtulmuştur. Modern, insani değerler içerisinde ve bilimin ışığında yaşadığımız bu toprakların bugünkü durumunu  19 Mayıs 1919 günü yakılan o ateş o başlayan mücadele ile kazandık. Bu sebeple bugün bizler için oldukça önemli bir gündür.


Millî Mücadele’nin başlangıcı olan 19 Mayıs günü Türkiye’de her yıl Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanıyor. Gençlere büyük önem veren Atatürk, Nutuk’un sonunda Türkiye Cumhuriyeti’ni gençliğe emanet ettiğini beyan ediyordu. Gençleri Türkiye’nin temel güven kaynağı olarak gören Atatürk çağdaş medeniyetler seviyesine ancak gençler eliyle ulaşılacağına inandı. Bugün nüfusunun büyük çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu Türkiye, artan genç nüfusuyla küresel ölçekte güçlü bir ülke olma yolunda süratle ilerliyor. Eğitimli, nitelikli, dünyanın dört bir yanındaki gelişmelerden haberdar olan ve bunun yanında kendi değerlerine de sahip çıkan ülkemiz gençleri, geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor. Biliyoruz ki gençler geleceğimizdir.

Bu makale 153 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ