Bugun...
17-12-2017
UĞUR FARUK YILDIZ

UĞUR FARUK YILDIZ

Raylı sistem Anadolu Yakasına Hayırlı Olsun

İstanbul’un trafik sorununu çözmek için yapılan yeni yol güzargahlarının yanı sıra birde yeni toplu taşıma araçları ile güçlendirilen bu güzargahlara yeni metro hatları ile güçlendiriliyor. Bu hafta içinde açılan Üsküdar metrosu trafiğin yoğun olduğu ve otobüs ile minibüs ile saatler süren trafik çilesini minimum seviyeye indirmek için uğraşan İstanbul Büyük Şehir Belediye yeni metro hatlarına bir yenisini daha ekledi.  Akşam işten çıktıktan sonra Üsküdar’dan Ümraniye istikametine gitmek neredeyse imkansız hale geliyordu 5 te işten çıkan biri Ümraniye’ye 60 ile 90 dakika arasında gidebiliyorlardı. Bu süre zarfında çoğunluğun ayakta gitmesi insan yoğunluğu yüzünden ter ve parfüm kokularının karışması ile de bir hayli sıkıntılı bir süreç haline gelen bu hatlarda eve gitmek adeta çileye dönüşüyordu. Raylı sistemin en güzel yanı olan alttan gidiş sistemi ile metro bu çileyi ortadan kaldırmış olucak. İşten eve dönüş çilesi artık bitecek. 
Toplu taşıma araçlarındaki yoğunluk azalıcak. Her tarafa raylı sistemi getirmeyi hedefleyen Belediye ve hükümet ortaklaşa destek projesi altında yapılan raylı sistemler İstanbul da yaşıyanlar için bir hayli önem teşkil ediyor. Evden işe işten eve dönüş yolculukları bir hayli sıkıntılı olan Üsküdar Ümraniye arasında ki çile artık bitiyor.  Anadolu yakasının en kalabalık ilçesi olan Ümraniye deki trafik sorunu minimuma inecek. Ümraniye den Avrupa yaksına geçmek için araçlarıyla giden çalışanlar araçlarını kullanmadan metro sayesinde Üsküdar a gelip buradan Marmaray ya da vapur seferleri ile karşıya geçebilecekler. Hem sabahki trafik çilesinden kurtulmuş olacaklar hem de yakıt tasarrufu yapmış olucaklar. 
Geç kalınmış bir proje olan bu raylı sistemleri AK parti hükümeti sayesinde ulaştığımız gerçeğinide atlamamış olalım. Hükümetin her yere raylı sistem projesi sayesinde trafik çilesi artık bitiyor. Başbakanımızın eski ulaştırtma bakanı olması bizim için en büyük avantaj. Hangi projenin kaç ayda bitebileceğini iyi bilen ve her defasında daha refah bir İstanbul için kolları sıvayan başta sayın Cumhurbaşkanımız ile birlikte sayın başbakanımıza ve belediye başkanlarımıza sonsuz teşekkürler. Onlar olmasaydı bu projeler olmazdı. Diğer hatlar açıldığında toplu taşımadaki yoğunluk raylı sistemler sayesinde minimuma inecek. Yavaş yavaş Avrupa dan daha iyi bir konuma gelmeye başlıyoruz. Avrupa nın bir çok kalabalık şehrindeki trafik sorunu şu anda ülkelerin en büyük sorunları. Bu sorunları ise toplu taşıma ve raylı sistemlerle aşmaya çalışıyorlar. Biz de yapılan raylı sistemler sayesinde trafik sorununu çözerek daha refah bir duruma geleceğimize inanıyoruz. 

 

Bu makale 645 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ