Bugun...
28-10-2017
UĞUR FARUK YILDIZ

UĞUR FARUK YILDIZ

Küfüre 6 maç ceza

Futbol Disiplin Kurulu’nun Beşiktaşlı futbolcu Caner Erkin için uygulanan 41.maddeden dolayı 6 maçlık men cezası bu küfür için yeterlimidir tartışılır. Hakeme arkası dönükken açık bir şekilde küfür ettiği gözüken futbolcu için verilen cezaya yönelik açıklama yapan sayın Türkiye Futbol Fedarasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, bundan sonra yayıncı kuruluşun gösterdiği pozisyonlarında delil sayılacağını ve cezalarda bunların da sayılacağını açıkladı. Geç kalınmış bir uygulama bu maç esnasındaki görüntülerinde kullanılabileceği. Hakem, Caner’i atmıyor maç esnasında. Yayıncı kuruluşun görüntülerinden yola çıkılarak ceza verildiği açık bir şekilde dile getiriliyorki TFF Başkanı canlı yayında bunu açıklıyor. Peki hakem neden atmıyor yada atamıyor Caner Erkin’i? Başkanın önce bu olayı çözmesi lazım. Hakem, Caner Erkin’i maçta atsa maçın seyri komple değişicek. Bir adam düşünün ailesine, annesine, kendisine, kişilik hak ve özgürlüklerine küfür ediliyor, bunu duyuyor ve gereğini yapmıyor. Gereği kendi şahsi ve ailesine edilen küfürü tüm Türkiye duydu ve atması gerekirdi. Hakem bunu bir nevi yutuyor ve duymamazlıktan geliyor. Biz Türkler aile değerleri söz konusu olduğumuz zaman başka bir insan moduna giriyoruz. 
Sokakta aynı küfürü bu hakeme etseler ailesi yanındayken acaba nasıl bir tepki verir hepimiz az çok biliyoruz. Önemli olan burada Futbol     Federasyonu’nun verdiği ceza değil maç esnasında hakemin verdiği karar önemli bizim için, futbolcu ne dedi hakem ne yaptı. Böyle durumlarda olaylar hep Beşiktaş’ın başına geliyor Gökhan Töre ingilizce hakeme F...OF diyor ikinci sarıdan atılan tek futbolcu geçtiğimiz dönemlerde. Başakşehirde Emre Belözoğlu, yıllarca hakemlere bu tarz küfür etti ama hiç atılmadı. Bu haftaki maçları şimdi Beşiktaşlı yöneticiler ve biz dikkatle izleyeceğiz pozisyonları bakalım her küfüre 6 maç ceza vericekler mi? Caner Erkin 6 maç ceza aldı Beşiktaş itirtaz edicekmiş, neye itiraz ediceksin Beşiktaş? Aynısı size yapılsa ailenize annenize küfür edilse itiraz mı ediceksiniz saçmalık. Bu haftaki tüm maçları ivedilikle seyredeceğiz bakalım aynı TFF diğer takımlara da aynı cezayı verebilecek mi? Yayıncı kuruluşun gösterdiği pozisyonlara da bakılıcakmış. Peki neden sadece yayıncı kuruluşun gösterdiğklerine göre veriliyor ki bu cezalar, ya göstermezse atlarsa pozisyonu yada pozisyon haricinde oluyorsa bu küfürler yada hakaretler o zaman nasıl yapacaklar. Yada futbolcu ağzını eliyle kapatıpta küfür ederse bu sefer nasıl vereceksiniz cezayı. Yayıncı kuruluşa göre değil hakeme göre verilmeli cezalar. 
Hakemlere bunlara müsamaha göstermemeli. Fırat Aydınus, Kayseri Osmanlıspor maçında bir faul pozisyonunda Osmanlıspor oyuncusu Tugay’a sarı kart veriyor daha sonra Tugay hakeme S.....GİT diyor hakemde dönüyor sen bana S.....GİT diyemezsin diyip direk kırmızı kart gösteriyor. Pozisyonun devamında sen bana s.....GİT diyemezsin sen s.....GİT diyor. Bunu Osmanlıspora karşı yapabiliyorsunda diğer takımlara karşı neden yapamıyorsun. 
Futbolcuya küfür etmekte nedemek sende onlar gibi yaparsan senin hakemliğinin ne önemi var maçta. Kısacası görüntülere göre ceza vermek saçma hakem kendine göre ceza vericek buda nasıl olur maç esnasında kırmızı kart. Maçtan sonra ise hakem raporuna bunu aynen yazıcak ozaman bu cezalar caydırıcı olabilir yoksa ağzını kapatır küfür eder bizde birbirimizi yeriz etti mi etmedi mi diye. 

Bu makale 298 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ