Bugun...
21-11-2017
UĞUR FARUK YILDIZ

UĞUR FARUK YILDIZ

Öğretmenler Günü

Dünyada hiçbir meslek öğretmenlik kadar manevi bir güç ve şerefe sahip değildir insanın yeryüzündeki serüveni ilk insan ilk peygamber ve dolayısıyla ilk öğretmen insanlığın atası Hz. Âdem peygamberle başlamıştır. Allah tealanın elçileri bütün peygamberler bu şerefli öğretmenlik görevini yapmışlardır.
Evet, Peygamberler toplumların ilk öğretmenleri olmuştur ve insanlık tarihine kültür ve medeniyet adına ne gelmişse onların öncülüğünde gelmiştir Özellikle Ben Muallim olarak gönderildim diye buyuran kâinatın efendisi sevgili peygamberimiz. Hz. Muhammed (S.A.V) Tarihin en iğrenç yaşamını sürdüren ve insanlık onurunu ayaklar altına alan yaşam tarzlarından dolayı cahiliye toplumu olarak anılan bir toplumu bir gül bahçesine, asrısaadete çevirerek dünya tarihinde eşine emsaline erişilmez bir öğretmenlik örneği göstermiş bu cahiliye toplumunu örnek medeni bir toplum haline getirmiştir.
Hz. Peygamberin öğretmenliği elbette bütün öğretmenlerimizin esin kaynağı olmalıdır. Tarih boyunca Peygamberlerin varisleri öğretmenlerimize yerine getirdikleri bu şerefli görevleri dolayısıyla hak ettikleri değer verildiği ölçüde bu bulundukları toplumların hayatına olumlu yansımış medeniyetin zirvesine çıkılmış hocasının atının ayağından sıçrayan çamuru mukaddes bilen bir anlayış, tarihte lâyık olduğu yeri almış, değeri bulmuştur.
İlk emri "OKU" olan yüce kitabımıza iman etmiş, "İlim Çin'de de de olsa gidin alın" buyruğunu düstur edinmiş, "Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum" sözünü yol bellemiş bir inancın temsilcileri; dünyaya boyun eğdiren ancak hocalarının önünde eğilmekten yüksünmeyen cihan sultanlarının,,Mustafa Kemal ATATÜRK’ün " Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştireceksiniz " sözleriyle öğretmenlerimizi baş üstünde tutan ecdadın torunları olarak, bizleri yetiştiren aziz öğretmenlerimizin, öğretmenler gününü kutluyor , ebediyete intikal eden sevgili öğretmenlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.

Bu makale 629 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

Beğendim
Beğenmedim
Fena Değil

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ